مسریشن پوست چیست؟

مسریشن پوست

فهرست مطلب

مسریشن زخم زمانی رخ می دهد که پوست برای مدت طولانی با رطوبت در تماس باشد.  شکل پوست به رنگ ماسه و چروک دیده می شود و در اثر لمس ممکن است احساس نرمی  یا خیس بودن داشته باشد.

مسریشن پوست

مسریشن پوست اغلب با مراقبت نامناسب از زخم همراه است. علاوه بر درد و ناراحتی ناشی از آن و نیز پوسیدگی همچنین می تواند باعث تاخیر در بهبودی زخم شود و پوست را در برابر عفونت آسیب پذیرتر کند.

 علت مسریشن چیست؟

پوست به طور منظم با منابع مختلف رطوبت تماس پیدا می کند. به عنوان مثال آب و عرق از منابع اصلی رطوبت پوست هستند که می توانند ظاهر پوست را تحت تأثیر قرار دهند. در طی روند بهبود زخم ، عفونت و سایر مایعات تخلیه شده در پوست اطراف زخم جمع می شوند. در افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار و مدفوع ممکن است با پوست نیز تماس داشته باشند.
برای همه مسریشن پوست احتمالا اتفاق افتاده است به عنوان مثال ، غوطه ور شدن در حمام ، بستن بانداژ یا خیس کردن پاها هنگام راه رفتن در زیر باران ، همگی می تواند باعث ایجاد مسریشن خفیف شود. بیشتر اوقات ، هنگامی که پوست شما این عارضه می شود ، به سرعت از بین می رود. با این حال ، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض رطوبت می تواند بازگشت به حالت عادی را برای پوست را دشوارتر کند.

التیام و پانسمان زخم

آسیب هایی که منجر به ایجاد زخم های باز می شوند ، پاسخ ایمنی بدن را فعال می کنند.  بخشی از این پاسخ شامل ماده شیمیایی به نام هیستامین است.  این ماده رگ های خونی را گشاد می کند تا مایعاتی به نام پلاسما آزاد شود. تجمع پلاسما و مایعات دیگر ، باعث تورم پوست اطراف زخم می شوند.  برای جلوگیری از زخم شدن و عوارض آن ، باید زخم ها تمیز ، خشک و لباس پوشیده شوند، هنگامی که یک زخم عفونی است ، تولید مایع می تواند افزایش یابد که این امر باعث می شود بهبودی زخم به تاخیر بیوفتد.

مسریشن پوست

برخی از زخم های مزمن شایع که در برابر مسریشن آسیب پذیرتر هستند عبارتند از:

 • زخم بستر, این موارد به زخم های فشاری نیز معروف هستند.
 • زخم های وریدی, این موارد اغلب روی پاها تأثیر می گذارد.
 • زخم های دیابتی, این زخم ها اغلب روی پاها تأثیر می گذارند.
 • سوختگی های درجه سه.
 • هایپرهیدروز

هایپرهیدروز چیست؟

هایپرهیدروز یک بیماری شایع است که باعث تعریق زیاد می شود.  تعریق برای کمک به خنک شدن بدن ضروری است.  با این حال ، بیش از حد عرق می تواند باعث خلط خفیف شود، هایپرهیدروز معمولاً زیر بغل ، کف دست یا کف پا را تحت تأثیر قرار می دهد.  پا بیشترین حساسیت را به خستگی دارد.  این به این دلیل است که پوشیدن جوراب و کفش خشک شدن آن را دشوارتر می کند.  زخم شدید در پا می تواند منجر به یک بیماری مرتبط به نام پای گودال شود.

مسریشن پوست

چه مواردی امکان ابتلا به مسریشن را افزایش می دهد؟

 1. بهداشت نامناسب
 2. اختلال پوستی

 بهداشت نامناسب

بهداشت ضعیف می تواند خطر ابتلا به مسریشن پوست را افزایش دهد ، به خصوص در افرادی که بی اختیاری دارند یا به دلیل بیماری مدت طولانی در رختخواب می مانند، تماس طولانی مدت با لباس های آغشته به ادرار ، پد های بی اختیاری یا ملافه ها می تواند منجر به موارد زیر شود:

 اختلال پوستی

 • درماتیت بی اختیاری ، یا بثورات پوشک بزرگسالان
 • عفونت های باکتریایی یا قارچی
 • نواحی مرطوب بین چین های پوست نیز می تواند در ایجاد زخم موثر باشد.
 • برای تجربه پوست پوسیده لازم نیست بهداشت کافی داشته باشید.  موارد ساده ، مانند خشک نکردن پا یا مرطوب شدن بیش از حد قبل از پوشیدن جوراب ، نیز می تواند باعث پیری خفیف شود

 درمان مسریشن

درمان پوست مسره بستگی به علت و جدی بودن آن دارد.  در موارد خفیف ، با قرار دادن یک پد جاذب یا فوم می توان مسریشن را درمان کرد.  با این حال ، درمان معمولاً برای موارد شدیدتر ضروری است، روش های درمانی برای مسریشن پوست ناشی از زخم شامل انواع خاصی از باند و پانسمان است ، از جمله:

 • پانسمان های فیلم شفاف :  اینها غیر جاذب بوده و با روکش موم پوشانده می شوند و هم هوای آنها را ضد آب و هم می کند.  آنها برای کاهش درد و زمان بهبودی زخم با ایجاد حداکثر محافظت در برابر رطوبت و باکتری ها طراحی شده اند.
پانسمان هیدروفایبر

Reference :
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP — Written by Carly Vandergriendt — Updated on September 16, 2018

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *