گرافت پوست

فهرست مطلب

پیوند پوست چیست؟

پیوند پوست نوعی عمل جراحی است که شامل برداشتن پوست از یک ناحیه از بدن و انتقال آن یا پیوند آن به ناحیه دیگری از بدن است. این جراحی ممکن است انجام شود اگر بخشی از بدن شما به دلیل سوختگی ، آسیب دیدگی یا بیماری ، پوشش محافظتی پوست خود را از دست داده باشد.

پیوند پوست در بیمارستان انجام می شود. بیشتر پیوندهای پوستی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود ، به این معنی که در تمام مراحل خواب خواهید بود و هیچ دردی احساس نمی کنید.

چرا پیوند پوست انجام می شود؟

پیوند پوست در ناحیه ای از بدن که پوست از بین رفته است قرار می گیرد. دلایل عمده پیوند پوست شامل موارد زیر است:

  • عفونت های پوستی
  • سوختگی عمیق
  • زخم های بزرگ و باز
  • جراحی سرطان پوست
  • زخم بستر یا سایر زخم های پوستی که خوب ترمیم نشده اند

انواع پیوند پوست (گرافت پوست)

پیوند پوست دو نوع اساسی دارد: پیوند ضخامت نسبی و پیوند کل ضخامت.

پیوندهایی با ضخامت نسبی

پیوند با ضخامت نسلی شامل برداشتن لایه بالایی پوست – اپیدرم – و همچنین بخشی از لایه عمیق پوست است که درم نامیده می شود. این لایه ها از محل اهدا کننده گرفته شده است ، جایی که پوست سالم قرار دارد. پیوندهای پوستی با ضخامت نسبی معمولاً از قسمت جلویی یا خارجی ران ، شکم ، باسن یا پشت برداشت می شوند.

از گرافت های با ضخامت نسبی برای پوشش مناطق بزرگ استفاده می شود. این پیوندها شکننده بوده و معمولاً ظاهری براق یا صاف دارند. همچنین ممکن است از پوست مجاور رنگ پریده تر به نظر برسند. گرافت های دارای ضخامت نسبی به راحتی پوست غیر پیوندی رشد نمی کنند، بنابراین کودکانی که آنها را می گیرند ممکن است با افزایش سن به پیوندهای اضافی دیگری نیز نیاز داشته باشند.

پیوندهایی با ضخامت کامل

پیوند با ضخامت کامل شامل برداشتن همه اپیدرم و درم از محل دهنده است. این موارد معمولاً از شکم ، کشاله ران، بازو یا ناحیه بالای ترقوه (استخوان یقه) گرفته می شود. آنها معمولاً تکه های کوچکتری از پوست هستند ، زیرا محل اهدا کننده از آنجا که برداشت می شود معمولاً با هم جمع می شود و در یک برش مستقیم با بخیه یا منگنه بسته می شود.

از پیوندهای با ضخامت کامل به طور کلی برای زخم های کوچک در قسمت های بسیار قابل مشاهده بدن مانند صورت استفاده می شود. برخلاف گرافت های با ضخامت نسبی ، گرافت های تمام ضخامت به خوبی با پوست اطراف خود ترکیب می شوند و دارای ظاهر زیبا تری هستند و کمتر با پوست ناحیه گرافت تفاوت دارند.

نحوه آماده سازی برای پیوند پوست

پزشک شما احتمالاً چندین هفته قبل زمان پیوند پوست را برنامه ریزی می کند . در مورد هر داروی تجویز شده یا بدون نسخه پزشک ، زودتر از موعد به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از داروها مانند آسپرین می توانند در ایجاد لخته در خون اختلال ایجاد کنند. پزشک ممکن است به شما دستور دهد دوز دارویی خود را تغییر دهید یا مصرف این داروها را قبل از جراحی متوقف کنید. علاوه بر این ، استعمال دخانیات یا محصولات تنباکو توانایی بدن را در بهبود پیوند پوست مختل می کند ، بنابراین پزشک احتمالاً قبل از جراحی از شما می خواهد که سیگار را ترک کنید.

پزشک همچنین خواهد گفت که بعد از ۲۴ ساعت از عمل ، چیزی نخورید و ننوشید. این امر به منظور جلوگیری از استفراغ و خفگی شما در حین جراحی در صورت بی حسی است.
همچنین باید در نظر داشته باشید که یکی از اعضای خانواده یا دوستی را که می تواند شما را بعد از جراحی به خانه برساند ، بیاورید. بیهوشی عمومی ممکن است باعث خواب آلودگی شما بعد از عمل شود ، بنابراین تا زمانی که اثرات کاملاً از بین نرود ، نباید رانندگی کنید.

همچنین بهتر است کسی چند روز اول پس از جراحی در کنار شما بماند. برای انجام برخی کارها و گشت و گذار در خانه ممکن است به کمک نیاز داشته باشید.

روش پیوند پوست

یک جراح با برداشتن پوست از ناحیه اهدا کننده عمل را شروع می کند. اگر نیاز به پیوند ضخامت نسبی داشته باشید ، پوست از ناحیه ای از بدن که معمولاً توسط لباس پنهان می شود ، مانند لگن یا قسمت خارجی ران شما برداشته می شود و یا اگرنیاز به پیوند با ضخامت کامل داشته باشید ، محل های اهدا کننده ترجیحی شکم ، کشاله ران ، بازو یا ناحیه بالای ترقوه (استخوان یقه) است.

هنگامی که پوست از محل اهدا کننده خارج شد ، جراح آن را با احتیاط در قسمت پیوند قرار داده و با استفاده از پانسمان جراحی ، منگنه ها یا بخیه ها ، آن را محکم می کند. اگر این پیوند ضخامت نسبی باشد ، ممکن است “مش” باشد. پزشک ممکن است چندین سوراخ در پیوند را برای کشیده شدن تکه پوست ایجاد می کند ، به طوری که ممکن است پوست کمتری از محل اهدا کننده شما برداشت کند. این همچنین باعث می شود ترشحات اضافی از زیر پیوند پوست خرج شود. جمع شدن مایعات در زیر پیوند ممکن است باعث رد پیوند شود. در دراز مدت ایجاد مش ممکن است باعث شود که پیوند پوست ظاهر “تور ماهی” داشته باشد.

پزشک همچنین ناحیه اهدا کننده را با پانسمان های نچسب مانند فیلم های پلی اورتان می پوشاند تا بهبود یابد.

مراقبت های بعد از پیوند پوست (گرافت پوست)

کادر درمان شما را از نزدیک تحت نظر خواهند گرفت ، علائم حیاتی شما را کنترل کرده و به شما داروهایی برای کنترل درد می دهند، اگر پیوند با ضخامت نسبی داشته اید ، ممکن است پزشک از شما بخواهد برای چند روز در بیمارستان بمانید تا محل پیوند و محل اهدا کننده به خوبی بهبود یابد؛ پیوند باید در مدت 36 ساعت شروع به ساخت رگ های خونی و اتصال به پوست اطراف آن کند. اگر اندکی پس از جراحی این رگهای خونی شروع به شکل گیری نکنند ، می تواند نشانه رد پیوند باشد، ممکن است از پزشک خود بشنوید که می گوید پیوند “انجام نشده است”. این ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عفونت ، جمع شدن مایعات یا خون در زیر پیوند ، یا حرکت بیش از حد پیوند روی زخم رخ دهد. این مسئله ممکن است در صورت سیگار کشیدن یا جریان خون ضعیف در ناحیه پیوند شده نیز رخ دهد. اگر اولین پیوند انجام نشود ممکن است به یک عمل جراحی دیگر و پیوند جدید نیاز داشته باشید.

هنگام ترک بیمارستان ، پزشک نسخه ای از داروهای مسکن برای کمک به کاهش درد تجویز می کند. آنها همچنین آموزش می دهند که چگونه از محل پیوند و محل اهدا کننده مراقبت کنید تا هیچگونه عفونت و التهابی در ناحیه ایجاد نشود.

محل اهدا کننده طی یک تا دو هفته بهبود می یابد اما بهبود محل پیوند کمی بیشتر طول می کشد. حداقل به مدت سه تا چهار هفته پس از جراحی ، باید از انجام فعالیت هایی که باعث کشش یا صدمه به محل پیوند می شود خودداری کنید. همچنین پزشک ب شما خواهد گفت که از چه زمانی مییتوانید فعالیت های خود را دوباره شروع کنید.

REFERENCES

1.Northern Sydney Central Coast Health (NSCCH). Skin graft management guidelines Sydney: NSCCH;
2.Haughton B, Herring C. Wound dressings – guidance for use Wirral (UK): Wirral University Teaching Hospital; 2012. [cited 2013 Dec
3.Scottish Intercollegiate Guidelines Network. SIGN 50: a guideline developer’s handbook. Edinburgh: SIGN; 2008. cited 2013 Oct 13
4. Assadian O, Arnoldo B, Purdue G, Burris A, Skrinjar E, Duschek N, et al. A prospective, randomised study of a novel transforming methacrylate dressing compared with a silver-containing sodium carboxymethylcellulose dressing on partial-thickness skin graft donor sites in burn patients. Int Wound J. 2013 Aug 6 Epub ahead of print.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *