سرطان سلول های پایه (بازال) BCC

فهرست مطلب

BCC) basal cell carcinoma)

بدخیمی (سرطان) سلول های پایه (بازال) چیست ؟

سرطان BCC نوعی سرطان پوست است که از سلولهای پایه (بازال) شروع می شود، سلولهای پایه طبیعی روی اپیدرم قرار دارند؛ سلول های پایه ای سلول های پوستی هستند که سلولهای جدید را جایگزین سلولهای قدیمی می کنند، سرطان سلولهای پایه منجر به تومورهایی می شود که در سطح پوست ظاهر می شوند، این تومورها اغلب مانند زخم، رشد یافته، برجسته، اسکار یا لکه های قرمز رنگ به نظر می رسند

در حالی که در اغلب اوقات به نواحی دیگر بدن سرایت نمی کند (متاستاز نمی کند)، اما می تواند باعث بدخیمی و بد فرمی شود، در موارد بسیار نادر می تواند به سایر قسمت های بدن متاستاز پیدا کند، اگر چنین شود می تواند برای فرد بسیار خطرناک باشد.

علائم سرطان سلول بازال چیست ؟

تقریباً تمام انواع سرطان BCC در قسمت هایی از بدن که اغلب در معرض آفتاب سوختگی (Sun expose) هستند ایجاد می شوند، تومورها می توانند در صورت، گوش ها، شانه ها، گردن، پوست سر و بازوها ایجاد شوند. در موارد بسیار نادر، تومورها در مناطقی ایجاد می شوند که اغلب در معرض نور خورشید نیستند.

سرطان BCC به طور معمول بدون درد است تنها علامت رشد یا تغییر در ظاهر پوست است

انواع مختلفی از سرطان BCC وجود دارد؛ هرکدام ظاهر متفاوتی دارند که عبارتند از :

BCC رنگدانه ای

این نوع به صورت ضایعه ای قهوه ای، آبی یا سیاه ظاهر می شود که غالباً حاشیه ای شفاف و برجسته دارد.

سرطان BCC رنگدانه ای

BCC سطحی

این نوع به صورت لکه ای مایل به قرمز روی پوست ظاهر می شود که اغلب صاف و پوسته پوسته است. این به رشد خود ادامه می دهد و اغلب لبه آن بالا رفته است. این حالت به طور معمول در پشت یا سینه به وجود می آید.

سرطان BCC سطحی

BCC بدون زخم

این نوع به صورت برجستگی روی پوست سفید ، رنگ پوست یا صورتی ظاهر می شود. اغلب شفاف است ، رگهای خونی در زیر قابل مشاهده هستند. این رایج ترین نوع BCC است. معمولاً در گردن ، گوش ها و صورت ظاهر می شود. ممکن است پاره شود ، خونریزی کند و از بین برود.

BCC مورفی فورم

این نوع کمترین نوع BCC است. به طور معمول شبیه ضایعه ای اسکار مانند با ظاهر سفید و مومی و بدون مرز مشخص است. این نوع کارسینوم می تواند یک فرم خاص تهاجمی BCC را نشان دهد که به احتمال زیاد تغییر شکل می دهد.

BCC پایه ای سنگفرشی

این نوع سرطان سلول های پایه ای و سلول های سنگفرشی درگیر می کند که خود نوع دیگری از سرطان پوست است. بسیار نادر است ، اما در مقایسه با سایر انواع سرطان پوست ، احتمال متاستاز بیشتر است.

سرطان BCC سنگفرشی

چه عواملی باعث سرطان BCC می شوند ؟

سرطان های پوست از جمله BCC  در درجه اول در اثر تابش طولانی مدت نور خورشید یا اشعه ماورا بنفش (UV) ایجاد می شوند این سرطان ها همچنین می توانند به دلیل قرار گرفتن در معرض شدید گاه به گاه که منجر به آفتاب سوختگی می شود ایجاد شوند.

در موارد نادرتر، عوامل دیگر می توانند باعث ایجاد BCC شوند. این شامل :

• قرار گرفتن در معرض اشعه
• قرار گرفتن در معرض آرسنیک
• عوارض ناشی از اسکار ، عفونت ، واکسیناسیون ، خال کوبی و سوختگی
• بیماری های التهابی مزمن پوستی
• به محض تشخیص BCC ، احتمال عود آن بسیار زیاد است.

عوامل خطر سرطان سلول های پایه چیست ؟

تعدادی از عوامل خطر وجود دارد که می تواند احتمال ایجاد BCC را افزایش دهد. برخی از این عوامل خطر عبارتند از :

• داشتن سابقه خانوادگی BCC
• داشتن پوست روشن
• داشتن پوستی که کک و مک دارد یا به راحتی می سوزد
• داشتن سندرم های ارثی که باعث سرطان پوست می شوند ، مانند اختلالات پوست ، سیستم عصبی یا غدد درون ریز
• داشتن پوستی روشن ، موهای قرمز یا بلوند ، یا چشمانی روشن
• مرد بودن

عوامل خطر غیر ژنتیکی دیگری نیز وجود دارد این موارد شامل :

• سن ، با افزایش سن مرتبط با افزایش خطر
• قرار گرفتن در معرض آفتاب مزمن
• آفتاب سوختگی شدید ، به خصوص در دوران کودکی
• زندگی در ارتفاع بالاتر یا مکان آفتابی
• قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی
• قرار گرفتن در معرض آرسنیک
• مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی ، به ویژه پس از جراحی پیوند

چگونه کارسینوم سلول پایه تشخیص داده می شود ؟

اولین قدم در تشخیص BCC (سرطان بازال) بررسی و مشاهده دقیق توسط متخصص پوست است. پوست را از نوک انگشتان تا نوک پا بررسی می کنند تا به دنبال رشد و تغییر رنگ پوست باشند. همچنین در مورد سابقه پزشکی شما ، از جمله سابقه خانوادگی سرطان پوست، سال می کنند.
اگر متخصص پوست شما تغییر رنگ یا رشد نگران کننده ای پیدا کند ، از پوست بیوپسی می کند. برای انجام این کار ، آنها قبل از برداشتن یک نمونه کوچک از ضایعه برای آزمایش ، یک ماده بی حس کننده را به پوست تزریق می کنند. نمونه برداری برای بررسی سرطان پوست در زیر میکروسکوپ انجام می شود.

در صورت یافتن BCC ، متخصص پوست شما رشد را از بین می برد. اگر فرم تهاجمی BCC دارید ، ممکن است پزشک از غدد لنفاوی شما نمونه برداری کند تا متاستاز را بررسی کند.

چگونه کارسینوم سلول بازال درمان می شود ؟

درمان سرطان سلول پایه شامل برداشتن تومور است. پزشک شما بسته به نوع BCC شما، اندازه ضایعه و محل ضایعه، روش درمانی را پیشنهاد می کند. گزینه های درمان عبارتند از :

کورتاژ و الکتروودسیاسیون

در این روش، رشد با کورت خراشیده می شود؛ سپس محل تومور با سوزن الکتروکوتر سوزانده می شود، به خصوص در ضایعات کوچک بسیار موثر است، اگرچه ممکن است در BCC های تهاجمی یا نواحی های پر خطر نیز به همان اندازه موثر نباشد این می تواند یک زخم سفید و گرد داشته باشد این روش 95 درصد موفقیت دارد.

جراحی

پزشک شما تومور و مرز اطراف پوست طبیعی اطراف آن را با چاقوی جراحی بر می دارد در این روش برای بستن محل جراحی نیاز به بخیه است. این اغلب برای BCC های پیشرفته تر، که در معرض پیشرفت به پوست اطراف است ، استفاده می شود. ممکن است جای زخم کوچکی برجای بگذارد. این روش 95 درصد موفقیت دارد.

جراحی میکروگرافی

پزشک یک لایه نازک از بافت را که شامل تومور است از بین می برد. لایه بافت منجمد شده و سپس در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. سپس پزشک روش را در محل دقیق سرطان تکرار می کند. تا آنجا که دیگر سلولی با ویژگی های سرطانی یافت نشود.
این روش می تواند بافت سالم را نجات دهد و بالاترین میزان بهبودی را در حدود 99 درصد دارد. این ماده اغلب برای تومورهای بزرگ ، یا تومورها در نواحی بسیار قابل رویت مانند صورت یا گردن استفاده می شود.

جراحی به روش سرد کردن

جراحی به روش سرد کردن برای سرطان هایی استفاده می شود که نازک هستند و تا حد زیادی به پوست گسترش نمی یابند. پزشک می تواند سلول های سرطانی را با نیتروژن مایع منجمد و از بین ببرد. این خطر آسیب عصبی در محل را دارد ، که می تواند منجر به از دست دادن احساس شود.
هیچ برشی لازم نیست ، اگرچه ممکن است از بیهوشی استفاده شود. رشد تاول یا پوسته می شود. جراحی سرما درمانی اغلب برای BCC و افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند استفاده می شود. میزان موفقیت آن بین 85 تا 90 درصد است.

دوره نقاهت پس از درمان سرطان BCC

درمان های سرطان BCC اغلب جزئی بوده و به راحتی قابل بازیابی هستند. بسیاری از افراد با بهبودی مقداری درد در محل جراحی یا محل برداشتن احساس می کنند.

اسکار یک اثر رایج در درمان BCC است، برای کمتر شدن جای زخم ، دستورالعمل های پس از درمان را که پزشک به شما می دهد دنبال کنید. این دستورالعمل ها شامل موارد زیر است :

  • محل برداشت را تمیز نگه دارید.
  • برای کمک به بهبودی آن پمادهای بدون نسخه مانند وازلین و نئوسپورین را چند بار در روز استفاده کنید و آن را با باند پوشانده نگه دارید.
  • زخم را مرطوب نگه دارید. این به بهبود آن کمک می کند.
  • خطر عود BCC زیاد است. برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش ، اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

آیا کارسینوم سلول بازال می تواند عوارضی ایجاد کند ؟

شایعترین عارضه کارسینوم سلول بازال عود است. BCC معمولاً عود می کند ، حتی پس از درمان موفقیت آمیز. در برخی موارد ، ممکن است BCC در همان مکان ظاهر شود. همچنین ممکن است تغییر شکل دهد ، خصوصاً اگر به موقع درمان نشود.
تشخیص BCC احتمال ابتلا به انواع دیگر سرطان پوست را افزایش می دهد. این شامل ملانوم است که می تواند متاستاز کند و تهدید کننده ترین نوع سرطان پوست است.
اشکال نادر و تهاجمی BCC می تواند به بدن فراتر از پوست حمله کند. می تواند استخوان ، اعصاب و عضلات را از بین ببرد. در موارد نادر می تواند به سایر قسمت های بدن ، از جمله اندام های اصلی متاستاز کرده و تهدید کننده زندگی شود.

آیا کارسینوم سلول پایه قابل پیشگیری است ؟

جلوگیری و یا کاهش قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش بهترین راه برای جلوگیری از BCC است. در روشن ترین قسمت های روز از نور مستقیم خورشید خودداری کنید و از استفاده از تخت های برنزه خودداری کنید.
کرم ضد آفتاب را به طور مرتب استفاده کنید ، حتی اگر فقط چند دقیقه بیرون باشید. از کرم ضد آفتاب با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید. همچنین می توانید برای محافظت در برابر آفتاب از لباس و کلاه سبک استفاده کنید. استثنا در این مورد نوزادان است. نوزادان تازه متولد شده باید در معرض آفتاب قرار بگیرند. ضد آفتاب برای نوزادان زیر شش ماه استفاده نکنید.
تشخیص به موقع BCC می تواند جای زخم ناشی از برداشتن تومور را کاهش دهد. سالانه از سرطان پوست یا پزشک اولیه چک سرطان پوست بگیرید. شما همچنین باید ماهانه پوست سر تا پا را معاینه کنید. در صورت مشاهده تغییرات پوستی ، با پزشک قرار ملاقات بگذارید.

References

1. ^NCI. 2013-10-25. Archivedfrom the original on 5 July 2014. Retrieved 30 June 2014.
2. , Kampp J (November 2015). “Skin Cancer Epidemiology, Detection, and Management”. The Medical Clinics of North America. 99 (6): 1323–35.
3. . National Cancer Institute. 21 June 2017. Archived from the original on 4 July 2017. Retrieved 2 July 2017.
4. ^ Krutmann J, Humbert P (2010).
5. Springer Science & Business Media.. Archived from the original on 2017-09-10.

۴ thoughts on “سرطان سلول های پایه (بازال) BCC

  1. سلام من مریض نیستم بابایم مریض سرطان پوست است ازبخش Bcc است حدود چهار سال است درمانی نمی شود دانه های شان بزرگ شد رفته جای دانه نزدیک چشم شان است خیلی هم بزرگ شده سن شان ۶۵ ساله

    • سلام لطفا ابتدا با پزشک مشورت کنید در صورتی که تشخیص دادن میتونید از پانسمان استفاده کنید؛ میتونید از مشاوره رایگان شرکت وان طب استفاده کنید.
      ۰۲۱-۸۸۳۵۲۶۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *