فاشئیت نکروزان

فاشئیت نکروزان

فهرست مطلب

فاشئیت نکروزان چیست؟

فاشئیت نکروزان نوعی عفونت بافت نرم است که می تواند بافت موجود در پوست و عضلات و همچنین بافت زیر جلدی را از بین ببرد.
فاشئیت نکروزان معمولاً در اثر عفونت با استرپتوکوک گروه آ ایجاد می شود که معمولاً به عنوان “باکتری گوشت خوار” شناخته می شود، این سریعترین شکل عفونت است وقتی این عفونت توسط انواع دیگر باکتری ها ایجاد می شود، معمولاً به سرعت پیشرفت نمی کند و زیاد خطرناک نیست.

این عفونت پوستی باکتریایی در افراد سالم نادر است، اما امکان ابتلا به این عفونت از طریق بریدگی جزئی نیز وجود دارد، بنابراین اگر در معرض خطر باشید باید از علائم آگاهی داشته باشید، اگر علائمی دارید یا فکر می کنید که ممکن است به عفونت مبتلا شده باشید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید از آنجا که این بیماری می تواند به سرعت پیشرفت کند درمان آن در اسرع وقت حیاتی است.

فاشئیت نکروزان

علائم فاشئیت نکروزان چیست؟

ممکن است اولین علائم فاشئیت نکروزان جدی نباشد ممکن است پوست شما گرم و قرمز شود و احساس کنید که عضله ای را کشیده اید، حتی ممکن است احساس کنید که به آنفولانزا مبتلا شده اید.
همچنین می توان یک برجستگی دردناک و قرمز ایجاد کند که به طور معمول بسیار کم دیده می شود با این حال، برجستگی قرمز کوچک باقی نمی ماند؛ درد بدتر می شود و ناحیه آسیب دیده به سرعت رشد می کند.
ممکن است از ناحیه آلوده درناژ شود یا با پوسیدگی تغییر رنگ پیدا کند؛

تاول, برجستگی, نقاط سیاه یا سایر ضایعات پوستی ممکن است ظاهر شود در مراحل اولیه عفونت؛ درد بسیار بدتر از آنچه به نظر می رسد خواهد بود.

فاشئیت نکروزان

علائم دیگر فاشئیت نکروزان شامل

 • ضعف
 • استفراغ
 • خستگی
 • سرگیجه
 • تکرر ادرار
 • حالت تهوع
 • تب همراه با لرز و تعریق

چه عواملی باعث ایجاد فاشئیت نکروزان می شود؟

به طور معمول زمانی که باکتری از طریق بریدگی، خراشیدگی یا زخم جراحی وارد بدن شما شود، امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد، این عفونت میتواند حتی از یک سوراخ کوچک روی پوست که با سوزن ایجاد شده وارد شود؛ بنابراین ابتلا به این بیماری ارتباطی با سایز زخم یا خراش ندارد؛ انواع مختلفی از باکتری ها باعث ایجاد فاشئیت نکروزان میشوند اما رایج ترین آن استرپتوکوک گروه آ است.

فاشئیت نکروزان

استرپتوکوک گروه آ تنها نوع باکتری نیست که میتواند باعث ایجاد این عفونت شود

باکتری های دیگری که می توانند باعث ایجاد فاشئیت نکروزان شوند عبارتند از:

 • کلبسیلا
 • کلستریدیوم
 • اشرشیاکلی (Ecoli)
 • ائروموناس هیدروفیلیا
 • استافیلوکوکوس اورئوس

باکتری گوشت خوار باکتری گوشت خوار

عوامل خطرساز برای ورم فاشئیت نکروزان

در موارد بسیار نادر ممکن است با وجود سلامت کامل باز هم به این عفونت مبتلا شوید، اما افرادی که دارای مشکلات یا بیماری های زمینه ای مانند؛ ضعف سیستم ایمنی, سرطان یا دیابت هستند بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

 • ضایعات پوستی
 • بیماری های مزمن قلبی و ریوی
 • مصرف الکل یا سوء مصرف مواد مخدر
 • استفاده زیاد از کورتون ها (استرویید ها)

چگونه فاشئیت نکروزان تشخیص داده می شود؟

علاوه بر بررسی پوست، پزشک ممکن است چندین آزمایش برای تشخیص این بیماری انجام دهد. ممکن است از پوست نمونه برداری شود. (بیوپسی بافتی صورت می گیرد)؛ در موارد دیگر، آزمایش خون، سی تی اسکن یا ام آر آی ممکن است به پزشک در تشخیص کمک کند، آزمایش خون می تواند نشان دهد که آیا عضلات آسیب دیده است یا خیر.

فاشییت نکروزان چگونه درمان می شود؟

درمان با آنتی بیوتیک های قوی آغاز می شود، این داروها مستقیماً وارد رگ های شما می شوند، پوسیدگی بافت به این معنی است که ممکن است آنتی بیوتیک ها نتوانند به تمام مناطق آلوده برسند، در نتیجه برای پزشکان مهم است که هرگونه بافت مرده را بلافاصله از بین ببرند.
در برخی موارد ممکن است قطع یک یا چند اندام برای جلوگیری از گسترش عفونت لازم باشد.

باکتری گوشت خوار

نتیجه

نتیجه به شدت شرایط بستگی دارد. تشخیص به موقع برای این عفونت خطرناک و تهدید کننده بسیار مهم است هرچه عفونت زودتر تشخیص داده شود زودتر قابل درمان است.
بدون درمان سریع، این عفونت می تواند کشنده باشد. سایر شرایطی که علاوه بر عفونت دارید، می تواند در چشم انداز نیز تأثیر بگذارد.
کسانی که پس از ابتلا به فاشئیت نکروزان بهبود می یابند ممکن است از اسکار جزئی تا قطع اندام دچار مشکل شوند. این ممکن است برای درمان به چندین روش جراحی و سپس اقدامات اضافی مانند تاخیر در بسته شدن زخم یا پیوند پوست نیاز داشته باشد.

هر مورد منحصر به فرد است پزشک شما می تواند اطلاعات کامل تری در این مورد به شما ارائه دهد.

References

1. Wong CH, Chang HC, Pasupathy S, Khin LW, Tan JL, Low CO. Necrotizing fasciitis: clinical presentation, microbiology, and determinants of mortality. J Bone Joint Surgery Am. 2003;85-A(8):1454–60.
2. Hefny AF, Eid HO, Al-Hussona M, Idris KM, Abu-Zidan FM. Necrotizing fasciitis: a challenging diagnosis. Eur J Emerg Med. 2007;14(1):50–2
3. Voros D, Pissiotis C, Georgantas D, Katsaragakis S, Antoniou S, Papadimitriou J. Role of early and extensive surgery in the treatment of severe necrotizing soft tissue infection. Br J Surg. 1993;80(9):1190–1
4. Jones J United States Sanitary Commission.Surgical memoirs of the War of the Rebellion.New York, NY: Hurd and Houghton; 1871. Investigation upon the nature, causes and treatment of hospital gangrene as prevailed in the Confederate armies 1861–1865; pp. 142–580
5. Wilson B. Necrotising fasciitis. Am Surg. 1952;18(4):416–31

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *