پانسمان های فوم

پانسمان فوم

فهرست مطلب

پانسمان فوم چیست؟

پانسمان فوم می تواند با محافظت از آسیب یا زخم در برابر باکتری ها و ایجاد محیطی که با بهبودی و ترمیم سلول های آسیب ، روند بهبودی زخم را تسریع کند. پانسمان های فوم ابزاری موثر برای ترمیم زخم های مرطوب است و به ویژه در جلوگیری از آسیب ناشی از پانسمان ، مدیریت زخم های فشاری و به حداقل رساندن ناراحتی و درد پانسمان مفید است.

ساختار و عملکرد و ویژگی های پانسمان فوم

این نوع پانسمان ساخته شده از پلی اورتان نیمه تراوا ، حاوی محلول های پلیمری فوم دار با سلول های باز و کوچک هستند که می توانند ترشحات را در خود نگه دارند. این سلول ها ممکن است با مواد دیگر لایه لایه شوند. قابلیت جذب آنها بسته به ضخامت پانسمان متفاوت است. ناحیه تماس یک پانسمان فوم فاقد چسبندگی و عدم پرز است ، بنابراین پانسمان به راحتی جدا می شود. لایه بیرونی پانسمان غالباً آبگریز یا ضد آب است تا از باکتریها و سایر آلودگی ها جلوگیری کند. پانسمان های فوم با حاشیه چسب یا بدون کناره و در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارد. برخی از پانسمان های فوم نیز شامل یک محافظ باکتریایی است که از یک فیلم شفاف ساخته شده است. بعلاوه ، برخی از ضخیم های کف با یک ماده ضد میکروبی مانند نقره ، عسل مانیوکا ، ید کادکسومر ، آنتی بیوتیک ها آغشته می شوند و یا سورفاکتانت ها را به عنوان وسیله ای برای انتقال این مواد به بستر زخم در بر می گیرند.

از ویژگی های اصلی این نوع پانسمان این است که به حفظ رطوبت محیط زخم کمک می کنند، همچنین مهم این است که فوم کمک می کند تا زخم و ناحیه اطراف زخم از اثر ضربه خارجی محفوظ یماند و همچنین عایق حرارتی برای زخم ها ایجاد شود، استفاده و تعویض پانسمان های فوم باعث آسیب زخم نمی شود. از پانسمان های فوم می توان در صورت وجود عفونت و همچنین همراه با بانداژ تراپی استفاده کرد. علاوه بر این پانسمان های فوم با عوامل تخریب آنزیمی سازگار هستند. بسته به میزان اگزودا ، فوم ها یک تا هفت روز می توانند در محل روی زخم باقی بمانند .

موارد مصرف و موارد منع استفاده از پانسمان فوم

این نوع پانسمان برای زخم هایی که ترشحات دارند ، چه کم و چه بسیار زیاد ، عالی هستند. به طور کلی ، این نوع پانسمان برای زخم هایی با ضخامت جزئی یا کامل استفاده می شوند.

زخم هایی که از استفاده از پانسمان های فوم استفاده می شوند عبارتند از:

 1. ساییدگی
 2. زخم فشاری
 3. زخم های باز
 4. زخم حفره ای
 5. گرافت پوستی
 6. زخم های آلوده
 7. زخم پای دیابتی
 8. سوختگی جزئی
 9. زخم های جراحی
 10. زخم های پر ترشح
 11. لوله های تراکئوتومی و گاستروستومی
 12. زخم هایی که به درمان با فشار منفی یا وکیوم تراپی (NPWT) نیاز دارند

انواع فوم

 • گرد
 • مربعی
 • پاشنه
 • ساکروم

پانسمان فوم

از این پانسمان می توان روی زخم هایی که بافت نکروزه نرم دارند استفاده کرد. آنها همچنین انعطاف پذیر هستند و می توانند برش داده شوند تا متناسب با قسمتهای خاصی از بدن مانند انگشتان پا ، انگشتان یا گوش باشند از پانسمان فوم می توان به دلیل خواص حرارتی روی زخم استفاده کرد که برای گرم نگه داشتن آن به عایق نیاز دارد. علاوه بر این ، این نوع پانسمان ها می توانند در محافظت از پوست بالای برجستگی های استخوانی یا اصطکاک زیاد روی پوست مفید باشند.

زخم های کم ترشح و سوختگی های درجه سه به طور کلی کاندیداهای مناسبی برای این پانسمان نیستند، این پانسمان ها همچنین بر روی زخم هایی که دارای اسکار خشک هستند موثر نیستند زیرا بدون ترشح بستر زخم ممکن است برای محیط مرطوب ترمیم زخم خیلی خشک باشد (اگرچه در این موارد می توان از پاین نوع پانسمان برای خشک نگه داشتن اسکار و محافظت از آن در برابر تروما استفاده کرد). اگر فوم به سرعت خیس بخورد ، احتمالاً اجازه می دهد باکتری های خارجی وارد زخم شوند ، ترشح بیش از حد ظرفیت فوم کنتراندیکاسیون صرف دارد. علاوه بر این ترشح بیش از حد می تواند نیاز به تعویض زیادی در پانسمان داشته باشد و باعث ایجاد زخم در ناحیه پوست اطراف زخم می شود. در چنین مواردی ، فوم فوق جاذب یا نوع پانسمان دیگری پیشنهاد می شود.

روش استفاده از پانسمان های فوم به شرح زیر است
 1. دستکش بپوشید
 2. ناحیه زخم را با محلول مناسب تمیز کنید.
 3. پوست اطراف زخم را با گاز استریل خشک کنید.
 4. از یک پوشش فومی استفاده کنید که حداقل یک اینچ از لبه های زخم امتداد داشته باشد.
 5. هنگام تعویض پانسمان ، پانسمان را با دقت جدا کنید ، زخم را تمیز کرده و از پانسمان جدید استفاده کنید.
 6. اگر پانسمان حاشیه چسبی ندارد ، ممکن است لازم باشد از پانسمان ثانویه استفاده کنید یا از بسته بندی یا نوار چسب برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کنید.

انعطاف پذیری پانسمان های کف باعث می شود طیف گسترده ای از کاربردهای بالینی با زخم هایی که از ترشح متوسط تا سنگین دارند ، از آنجا که استفاده از آنها آسان است و می توان آنها را به راحتی برش داد تا با مناطق نامنظم زخم متناسب باشد ، برای بسیاری از موقعیت ها گزینه مناسبی برای پانسمان است.

خرید پانسمان فوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *