انواع تکنیک های بخیه

انواع تکنیک های بخیه

فهرست مطلب

انواع تکنیک های بخیه

بخیه جراحی یا سوچور یکی از روش های بستن زخم های پوستی است. بخیه روشی پزشکی است که جهت نگهداری بافت ها بعد از آسیب به کار می رود، در این روش که از رایج ترین شیوه های بستن زخم است، با استفاده از سوزن جراحی و نخ های مخصوص بخیه زخم ها و آسیب های پوستی بدن بسته می شود، زخم های سطحی و عمقی، هر دو میتوانند از طریق بخیه زدن بسته شود. در این روش پزشک لبه های بریدگی را کنار هم قرار داده و توسط نخ بخیه به یکدیگر متصل می کند. در ادامه به بررسی روش های مختلف بخیه زدن می پردازیم

بخیه کانتینیوس

بخیه کانتینیوس یک روش جراحی است که شامل چندین بخیه است که در آن پزشک از یک رشته واحد از نخ بخیه استفاده می کند. این روش در هنگام قرار دادن بخیه به سرعت اعمال می شود. همچنین قوی است زیرا اجازه می دهد کشش به طور مساوی در سراسر رشته بخیه توزیع شود.

بخیه قطعه قطعه ( منقطع )

بخیه منقطع تکنیکی است که از رشته های بخیه به منظور بستن زخم استفاده می کنند. پس از ایجاد بخیه ، پزشک نخ را قطع کرده و بهم گره میزند. تکنیک بخیه منقطع پزشک را قادر می سازد تا زخم را به گونه ای ایمن ببندد که حتی اگر یک بخیه باز شود ، باقی مانده ها هنوز می توانند لبه های زخم را در کنار هم نگه دارند.

بخیه های عمیق

باز هم نوع دیگری از روش بخیه جراحی ، تکنیک بخیه عمیق است. در اینجا ، پزشک بخیه را در زیر لایه های بافتی قرار می دهد ، که در زیر پوست قرار دارد. بخیه ها می توانند منقطع یا پیوسته باشند و اغلب در روش هایی که باید لایه کاملا بسته شود استفاده می شود

بخیه پنهان

روش بخیه مخفی توسط پزشکان اعمال می شود به طوری که گره بخیه در داخل ، یعنی در داخل یا زیر ناحیه ای که باید بسته شود ، گره زده می شود. این نوع بخیه های جراحی به طور معمول برداشته نمی شوند. اغلب هنگامی که از بخیه های بزرگ در گوشه های عمیق بدن استفاده می شود ، مفید است.

بخیه های رشته ای

نوعی بخیه مداوم ، بخیه رشته ای که در اطراف ناحیه عفونی قرار می گیرد. به طور معمول در الگویی محکم می شود که شبیه طناب کشی است که به کیسه متصل شده است. این روش بخیه زدن برای کاهش سطح زخم مدور ، با هدف به دست آوردن حداقل زخم استفاده می شود.

بخیه زیر جلدی

بخیه ای که معمولاً در درم بیمار قرار می گیرد ، یعنی لایه ای از بافت که در زیر لایه بالایی پوست قرار دارد ، به عنوان بخیه زیر جلدی شناخته می شود. در این نوع بخیه ها ، پزشک بخیه های کوتاه را در یک خط ، موازی با زخم قرار می دهد. پزشک همچنین بخیه های دو سر زخم را گره می زند.

شرح و انواع سوزن بخیه

پزشکان از سوزن بخیه برای قرار دادن بخیه در داخل بافت ها استفاده می کنند. سوزن مواد را از طریق زخم با حداقل ضربه جای زخم حمل می کند. به طور معمول ، این سوزن ها به اندازه کافی سفت هستند و می توانند در برابر از هم.گسیختگی بافت ها مقاومت کنند ، اما به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند ، به طوری که می توانند قبل از شکستن خم شوند. بسته به نوع زخم ترمیم شده ، پزشک از یک سوزن باریک نیز استفاده می کند که می تواند ضربه را به حداقل برساند. در عین حال باید به اندازه کافی تیز باشد تا بتواند با نفوذ ناچیزی به بافت نفوذ کند. سوزن باید پایدار باشد تا بتواند در محل دقیق جایگذاری شود . سوزن های بخیه معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

سوزن بخیه های بلانت

  1. برای نفوذ به عضله و فاشیا طراحی شده اند. می تواند برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های منتقله از طریق خون ناشی از آسیب دیدگی استفاده شود.
  2. سوزن بخیه تیز با برش کم بافت ها را سوراخ کرده و پخش می کند و در مواردی استفاده می شود که باید از درناژ زخم جلوگیری شود.
  3. شکل انواع سوزن های بخیه متناسب با انحنا متفاوت است و متناسب با دایره تکمیل شده توصیف می شود. انحناهای متداول شامل ، ½ ، 3/8 ، 5/8 و غیره است.

[aparat id=’64dWZ’]

۱ thoughts on “انواع تکنیک های بخیه

  1. خسته نباشید واقعا دست بوس زحمات تک به تکتان هستم چامع وکامل همه چیز رابه ان دسته ازعزیزانی که دانشگاه نرفتن ربه صورت قانع کننده ای می باشدکاش۲۵سال پیش خارج نمی رفتم واسه اخذ…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *