انواع اختلالات پوستی

اختلالات و بیماری های پوستی

فهرست مطلب

اختلالات پوستی

برخی از اختلالات شایع پوستی هستند که می توانند سلامت پوست را به خطر اندازند. پوست، بزرگترین و سنگین ترین عضو بدن است و مهمترین کار آن محافظت از سطح خارجی بدن می باشد. پوست در کنار نقش آن به عنوان یک مانع محافظ، به تنظیم دمای داخلی بدن کمک می کند و این امکان را به ما می دهد که از طریق گیرنده های عصبی بتوانیم محیط اطراف را حس کنیم. پوست با وجود اینکه فقط چند میلی متر ضخامت دارد، اما تقریباً یک هفتم وزن بدن ما را تشکیل می دهد و در کنار مو، ناخن، غدد و اعصاب، بخشی از سیستم محافظتی بدن محسوب می شود.

در ادامه به معرفی برخی از رایج ترین اختلالات پوستی می پردازیم

بثورات

تقریباً هرگونه تغییر در ظاهر پوست را می توان بثورات نامید. بیشتر بثورات ناشی از تحریک ساده پوستی است. سایر موارد ناشی از شرایط پزشکی است.

درماتیت

اصطلاح عمومی برای التهاب پوست است. درماتیت آتوپیک (نوعی اگزما) شایع ترین شکل است.

اگزما

التهاب پوست (درماتیت) باعث بثورات خارش دار می شود.  بیشتر اوقات ، این به دلیل افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن است.

پسوریازیس

یک بیماری خود ایمنی است که می تواند باعث ایجاد انواع بثورات پوستی شود.  پلاک های نقره ای و پوسته پوسته بر روی پوست رایج ترین شکل است.

در مورد بیماری پسوریازیس بیشتر بدانید

شوره سر

حالت پوسته پوسته ای شدن پوست سر که ممکن است در اثر درماتیت سبورئیک ، پسوریازیس یا اگزما ایجاد شود.

آکنه

شایع ترین بیماری پوستی ، آکنه بیش از 85 درصد افراد را در برخی از دوره های زندگی خود مبتلا می کند.

سلولیت

التهاب درم و بافت های زیر پوستی ، معمولاً به دلیل عفونت.  بثورات پوستی قرمز ، گرم و اغلب دردناک به طور کلی ایجاد می شود.

آبسه پوست (جوش)

عفونت موضعی پوست باعث ایجاد مجموعه ای از چرک در زیر پوست می شود. برخی از آبسه ها باید توسط پزشک باز و تخلیه شوند تا بهبود یابند.

روزاسه

یک بیماری مزمن پوستی است که باعث ایجاد بثورات قرمز در صورت می شود.  روزاسه ممکن است مانند آکنه به نظر برسد و درک درستی از آن نباشد.

زگیل

ویروس پوست را آلوده کرده و باعث رشد بیش از حد پوست و ایجاد زگیل می شود.  زگیل ها ممکن است در خانه با مواد شیمیایی ، نوار چسب یا یخ زدگی درمان شوند یا توسط پزشک برداشته شوند.

ملانوما

خطرناک ترین نوع سرطان پوست ، ملانوم ناشی از آسیب خورشید و دلایل دیگر است.  نمونه برداری از پوست می تواند ملانوما را شناسایی کند.

سرطان سلول پایه

شایع ترین نوع سرطان پوست است.  کارسینوم سلول بازال کمتر از ملانوم خطرناک است زیرا رشد و گسترش آن کندتر است.

کراتوز سبورئیک

رشد خوش خیم و غالباً خارش دار که مانند زگیل “گیر کرده” به نظر می رسد.  اگر آزار دهنده باشد ، ممکن است کراتوز سبورئیک توسط پزشک برداشته شود.

کراتوز اکتینیک

برجستگی پوسته ای یا پوسته پوسته ای که روی پوست در معرض آفتاب ایجاد می شود.  کراتوزهای اکتینیک گاهی اوقات می توانند به سرطان تبدیل شوند.

کارسینوم سلول سنگفرشی

یک نوع شایع سرطان پوست ، کارسینوم سلول سنگفرشی ممکن است به صورت زخمی شروع شود که بهبود نمی یابد یا رشد غیرطبیعی است.  این معمولاً در مناطق در معرض آفتاب ایجاد می شود.

در مورد بیماری سرطان سلول سنگفرشی SCC بیشتر بدانید

تبخال

ویروس های تبخال HSV-1 و HSV-2 می توانند باعث ایجاد تاول های دوره ای یا تحریک پوستی در اطراف لب ها یا اندام های تناسلی شوند.

کهیر

لکه های برجسته ، قرمز و خارش دار روی پوست که به طور ناگهانی ایجاد می شود.  کهیر معمولاً در اثر واکنش آلرژیک ایجاد می شود.

Tinea versicolor

یک عفونت پوستی قارچی خوش خیم باعث ایجاد مناطق کم رنگ از رنگدانه کم روی پوست می شود.

اگزانتم ویروسی

بسیاری از عفونت های ویروسی می توانند باعث ایجاد بثورات قرمز در مناطق وسیعی از پوست شوند.  این امر خصوصاً در کودکان شایع است.

زونا (هرپس زوستر)

در اثر ویروس آبله مرغان ، زونا یک بثورات دردناک در یک طرف بدن است.  واکسن جدید بزرگسالان می تواند از زونا در بیشتر افراد جلوگیری کند.

گال

کنه های ریزی که در پوست فرو می روند باعث ایجاد گال می شوند.  بثورات شدید خارش دار در انگشتان ، مچ ، آرنج و باسن نوعی گال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *