پیودرما گانگرونوزوم

پیودرما گانگرونوزوم

فهرست مطلب

پیودرما گانگرونوزوم

پیودرما گانگرونوزوم یک بیماری نادر که سبب ایجاد زخم های بزرگ, دردناک و پیشرونده در سطح پوست ( غالبا پوست پاها ) می شود، علت این زخم ها هنوز ناشناخته می باشد اما اما شواهدی دال بر وجود اختلالت ایمیونولوژیک در این بیماران وجود دارد.

افراد مبتلا به بیماری های التهابی روده یا بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی بدن همچون آرتریت روماتویید بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری می باشند. پیودرما گانگرونوزوم می تواند به سرعت پیشرفت کند، این زخم ها باشستشو و ضد عفونی کردن

روزانه درمان می یابند اما معمولا احتمال اسکار و عود این زخم ها وجود دارد.

علائم بیماری پیودرماگانگرونوزوم

این بیماری معمولا با زخم های کوچک ، قرمز و برآمده روی پوست که ممکن است شبیه به جای نیش عنکبوت باشند شروع می شوند . اگر رو پوست شما چندین زخم کوچک کنار هم وجود دارد این ممکن است که رشد کنند و با هم ادغام شوند و زخم بزرگتری را تشکیل دهند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر زخم ها بزرگتر, دردناک و سریعا رشد پیدا کردند حتما به متخصصین پوست و زیبایی مراجعه کنید.

علل بروز بیماری پیودرما گانگرونوزوم

در واقع همان طور که گفته شد علت این بیماری هنوز کاملا شناخته شده نیست . این زخم های عفونی نیستند و معمولا از فردی به فرد یا افراد دیگر سرایت نمی کند . اما معمولا این بیماری با اختلالات ایمیونولوژیک مانند کولیت

 

اولسراتیو ، بیماری کرون یا آرتریت روماتویید مرتبط است. اگر شما به پیودرما گانگرونوزوم مبتلا هستید ممکن است در اثر ایجاد زخم جدید ( بریدن با چاقو, سوختگی و … ) شما زخم بسیار دردناکی را تجربه کنید.

عوامل خطرساز برای ابتلا به پیودرما گانگرونوزوم :

سن و جنسیت : هر فردی در هر سنی ممکن است به این وضعیت مبتلا شود اما معمولا شیوع این بیماری در مردان و در سنین 20 تا 50 سال بیشترین آمار را داشته است.
بیماری التهابی روده (IBD) : افراد با اختلالات روده ای مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون بیشترین خطر را برای ابتلا به این بیماری دارند.
آرتریت روماتویید : افراد مبتلا به آرتریت روماتویید به دلیل داشتن اختلال ایمینولوژیکی بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند.
اختلالات خونی : افراد مبتلا به سرطان های خونی (CML) یا اختلالات مربوط به تکثیر سلول های خونی در خطر ابتلا به این بیماری هستند.

عوارض پیودرما گانگرونوزوم

عوارض احتمالی پیودرماگانگرونوزوم شامل عفونت ، درد غیرقابل کنترل ،اسکار و افسردگی و تا میزان کمی مرگ و میر می باشد.

نحوه پیشگیری

نمی توان به طور کامل از این بیماری پیشگیری کرد . اگر شما به این بیماری مبتلا شدید سعی کنید تا از عوارض آن مانند جراحت در سطح پوست پیشگیری کنید . جراحت یا تروما روی پوست مانند جراحی های باز می تواند سبب ایجاد زخم های وخیم شود . این پیشگیری ها و مواظبت از پوست می تواند تا حدودی از عوارض احتمالی بیماری پیشگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *