زخم مارجولین ( زخم سرطانی)

زخم مارجولین

فهرست مطلب

زخم مارجولین ( زخم سرطانی)

زخم مارجولین چیست ؟

زخم مارجولین نوعی زخم نادر و تهاجمی از سرطان پوست است که در اثر سوختگی، زخم یا زخم هایی که بسیار به سختی ترمیم می شوند ایجاد می شود، به آرامی رشد می کند، اما با گذشت زمان می تواند به سایر قسمت های بدن از جمله مغز، کبد،

ریه ها یا کلیه ها سرایت کند

در مراحل اولیه، ناحیه آسیب دیده پوست می سوزد، خارش و تاول می زند؛ سپس، یک زخم باز جدید که پر از چندین توده سخت است، در اطراف ناحیه آسیب دیده ایجاد می شود.  در بیشتر موارد، زخم های مارجولین صاف و با لبه های برجسته هستند.

بعد از مشاهده شکل زخم های مارجولین و علاوه بر دردناک بودن احتمالا با موارد زیر مواجه خواهید شد :

 • عفونت بد بو
 • درد شدید
 • خون ریزی
 • پوسته شد

 زخم های مارجولین می توانند به طور مکرر بسته و دوباره باز شوند و ممکن است پس از شکل گیری زخم های اولیه، رشد آنها ادامه یابد.

چگونه این زخم ها پیشرفت می کنند ؟

زخم مارجولین از پوست آسیب دیده و اغلب در ناحیه ای از پوست که سوخته است ، رشد می کند.  براورد شده شده است که حدود 2 درصد از زخم های سوختگی به زخم مارجولین تبدیل می شوند.

 این زخم ها همچنین می توانند از طریق موارد زیر پیشرفت کنند :

 • سرمازدگی
 • پیوند پوست
 • محل آمپوتاسیون
 • زخم های فشاری
 • اسکارهای لوپوس
 • عفونتهای استخوانی
 • جای زخم واکسیناسیون
 • نواحی در معرض تابش افتاب
 • زخم های باز ناشی از نارسایی وریدی
 پزشکان نمی دانند که چرا این مناطق از آسیب پوستی سرطانی می شوند با این وجود دو نظریه اصلی وجود دارد :
 1. این آسیب رگ های خونی و رگ های لنفاوی را که بخشی از پاسخ ایمنی بدن هستند از بین می برد و مبارزه با سرطان را برای پوست دشوارتر می کند.
 2. تحریک طولانی مدت باعث می شود سلول های پوست دائماً خود را ترمیم کنند. در طی این فرآیند تجدید، برخی سلولهای پوستی سرطانی می شوند.

 طبق یک بررسی در سال 2011 مردان سه برابر بیشتر به زخم مارجولین مبتلا می شوند؛ زخم مارجولین در افرادی که 50 سال دارند یا در کشورهای در حال توسعه با دسترسی ضعیف به مراقبت از زخم زندگی می کنند، بیشتر دیده می شود، این بررسی 2011 همچنین نشان داد که زخم های مارجولین معمولاً در پاها و اندام های تحتانی رشد می کنند  آنها همچنین می توانند در گردن و سر ظاهر شوند.

بیشتر زخم های مارجولین سرطان سلول سنگفرشی (SCC) هستند این بدان معناست که زخم ها در سلولهای سنگفرشی در لایه های بالایی پوست تشکیل می شوند با این حال، برخی زخم ها تومورهای سلول پایه هستند که در لایه های عمیق تری از پوست  ایجاد می شوند.

این زخم ها چگونه تشخیص داده می شوند ؟

زخم های مارجولین خیلی آهسته رشد می کنند و معمولاً 30 تا 35 سال طول می کشد تا کاملا به سرطان تبدیل شود در برخی موارد، پیشرفت آنها ممکن است تا 75 سال طول بکشد فقط یک زخم مارجولین لازم است تا سیستم بدنی را مختل کند.

 • اگر زخمی دارید که بعد از سه ماه بهبود نیافته است، ممکن است پزشک بعد از معاینه پوست شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد. اگر متخصص پوست فکر می کند که زخم می تواند سرطانی باشد، به احتمال زیاد نمونه برداری می کنندد برای انجام این کار، آنها یک نمونه بافت کوچک را از روی زخم برداشته و از نظر سرطان آزمایش می کنند.
 • همچنین ممکن است یک گره لنفاوی نزدیک زخم را برداشته و از نظر سرطان آزمایش کنند تا ببینند آیا گسترش یافته است این به عنوان بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان شناخته می شود.
 • بسته به نتایج بیوپسی، پزشک ممکن است از CT اسکن یا MRI نیز استفاده کند تا مطمئن شود به استخوان ها یا سایر اندام های شما سرایت نکرده است.

چگونه این زخم ها را درمان می کنند ؟

درمان معمولاً شامل جراحی برای برداشتن تومور است جراح می تواند از چند روش مختلف برای انجام این کار استفاده کند، از جمله :

برداشتن این روش شامل برداشتن تومور و همچنین برخی از بافت های اطراف آن است.

 • جراحی Mohs : این جراحی به صورت مرحله ای انجام می شود ابتدا جراح یک لایه از پوست را برداشته و آن را زیر میکروسکوپ نگاه می کند این روند تکرار می شود تا زمانی که هیچ سلول سرطانی باقی نماند. پس از جراحی، برای پوشاندن ناحیه ای که پوست برداشته شده است، به پیوند پوست (گرافت) نیاز خواهید داشت.

اگر سرطان به مناطق مجاور گسترش یافته باشد ، ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشید :

 1. شیمی درمانی
 2. پرتو درمانی
 3. قطع عضو

پس از درمان، باید مرتباً با پزشک در ارتباط باشید تا مطمئن شوید سرطان مجدداً عود نکرده است.

 آیا مارجولین اولسرها قابل پیشگیری هستند ؟
 • اگر زخم بزرگ باز یا سوختگی شدید دارید، حتماً تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید این می تواند به شما در کاهش خطر ابتلا به زخم مارجولین یا عفونت جدی کمک کند.  همچنین، حتماً هر گونه زخم یا سوختگی را که به نظر می رسد پس از دو تا سه هفته بهبود نمی یابد، به پزشک خود بگویید.
 • اگر جای زخم سوختگی قدیمی دارید که شروع به ایجاد زخم می کند، در اسرع وقت به پزشک خود بگویید. برای جلوگیری از ایجاد زخم مارژولین در این ناحیه ممکن است به پیوند پوست نیاز داشته باشید.
References

 Kerr-Valentic MA, Samimi K, Rohlen BH, Agarwal JP, Rockwell WB: Marjolin’s ulcer: modern analysis of an ancient problem. Plast Reconstr Surg. 2009, 123: 184-191. 10.1097/PRS.0b013e3181904d86.

1. Bozkurt M, Kapi E, Kuvat SV, Ozekinci S: Current concepts in the management of Marjolin’s ulcers: outcomes from a standardized treatment protocol in 16 cases. J Burn Care Res. 2010, 31: 776-780. 10.1097/BCR.0b013e3181eed21.

2. AR: Burn scar neoplasm. Ann Burns Fire Disasters. 2007, 20: 185-188

3. Copcu E, Aktas A, Sisman N, Oztan Y: Thirty-one cases of Marjolin’s ulcer. Clin Exp Derm. 2003, 28: 138-141. 10.1046/j.1365-2230.2003.01210.x.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *