درمان اسکار هیپرتروفیک

اسکار هیپرتروفیک

فهرست مطلب

اسکار هایپرتروفیک چیست؟

اسکار هیپرتروفیک به اثرات باقی مانده از زخم که ضخیم ، پهن و اغلب برجسته است و در محلی که پوست آسیب دیده است ایجاد. می شود. جای زخم در طی فرایند ترمیم زخم معمول است ، اما جای زخم هیپرتروفیک نتیجه پاسخ غیر عادی به ضربه یا آسیب است.

در افراد خاص ، سلولهای بدن به نام میوفیبروبلاست در طول بهبود کلاژن زیادی تولید می کنند. این می تواند به سادگی در نتیجه نوع پوست و تمایلات بهبودی فرد اتفاق بیفتد. به طور معمول ، تولید بیش از حد کلاژن در صورت عفونت یا التهاب زخم ، تحت فشار یا تحرک زیاد (مانند صدمات ناشی از مفصل) ، یا بدون بخیه برای ترمیم باقی می ماند.

اسکار هیپرتروفیک

این زخم ها از عوارض مکرر آسیب های ناشی از سوختگی هستند ، اما ممکن است بعد از سوراخ کردن ، بریدگی یا حتی آکنه نیز ایجاد شوند. زخم هایپرتروفیک شبیه اسکارهای کلوئیدی است اما معمولاً خفیف تر است و فراتر از لبه های آسیب اصلی پوست رشد نمی کند.

اسکارها خطرناک یا تهدید کننده زندگی نیستند. ممکن است خارش دار و دردناک باشند ، اما بیشتر اوقات به سادگی یک مسئله آرایشی هستند. برخی افراد برای به حداقل رساندن ظاهر جای زخم به دنبال درمان هستند. یک رژیم درمانی به طور رسمی برای جای زخم هایپرتروفیک وجود ندارد ، اما انواع روش های درمانی می توانند به شما کمک کنند تا زودتر از زخم خلاص شوید.

اسکار هایپرتروفیک چگونه درمان می شود؟

پزشک شما ممکن است یک یا چند مورد از این روش های درمانی را برای تسکین و کوچک شدن جای زخم شما توصیه کند.
لازم به یادآوری است که بلوغ یک اسکار ممکن است یک سال طول بکشد. در آن زمان ، بدن شما در حال بازسازی و تلاش برای بهبود بافت اسکار به خودی خود است. بنابراین اکثر پزشکان اسکار هیپرتروفیک اولیه را درمان نمی کنند. آنها معمولاً از شما می خواهند قبل از شروع هرگونه درمان چند ماه تا یک سال صبر کنید.

اسکار هیپرتروفیک

درمان های پزشکی اسکار هایپرتروفیک

درمان های کورتیکواستروئید: تزریق کورتیکواستروئید به عنوان یک روش خط اول برای جای زخم هایپرتروفیک در نظر گرفته می شود. تزریق استروئید در جای زخم هر شش هفته ممکن است به صاف و نرم شدن جای زخم کمک کند. تعداد دفعات انجام این کار محدودیتی دارد ، اما ممکن است استروئیدها باعث ضعیف شدن بافت طبیعی اطراف اسکار شوند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی در زخم های تازه ایجاد شده بیشتر از زخم های قدیمی است. لیزرها با سوزاندن و صاف کردن جای زخم های برجسته کار می کنند. آنها همچنین رنگدانه های قرمز و صورتی در جای زخم ها را هدف قرار می دهند تا روشن تر شوند و همرنگ پوست شوند.

بلئومایسین

بلئومایسین متابولیتی از سویه باکتریهای خاک است. هنگامی که مستقیماً به اسکار هیپرتروفیک تزریق می شود ، نتایج امیدوار کننده ای نشان داده می شود. این ممکن است به بهبود ظاهر زخم و تسکین خارش و درد کمک کند. برای تأیید کارآیی آن ، آزمایشات بالینی بیشتری لازم است.

کرایوتراپی

در سرما درمانی ، یک پزشک یا متخصص پوست برای جلوگیری از صافی بافت اسکار را با نیتروژن مایع منجمد می کند. ثابت شده است که کرایوتراپی در تعدادی از مطالعات کوچک موفقیت آمیز ، ایمن ، غیر سمی و به خوبی تحمل می شود.

جراحی

پس از حداقل یک سال انتظار ، می توان جای زخم هیپرتروفیک را برداشت ، یا برش داد و دوباره با بخیه بست. در این روش درمانی ضمن از بین بردن مواردی که ممکن است باعث ایجاد جای زخم در وهله اول شود ، مانند عفونت ، التهاب یا تنش ، می توان آسیب را دوباره التیام داد.

اسکار هیپرتروفیک

درمان های خانگی

ورق های سیلیکون

ورق های الاستومر سیلیکون غیر تهاجمی هستند و می توانند به محض بهبود پوست پس از آسیب دیدگی اعمال شوند. آنها همچنین یک درمان خط اول برای اسکارهای هیپرتروفیک محسوب می شوند. محصولات سیلیکونی بسیاری از جمله ورق ، ژل ، اسپری و کف موجود است. بسیاری از آنها بدون نسخه OTC) ) موجود است. یک ورق باید به مدت 12 تا 24 ساعت در روز و به مدت 2 تا 3 ماه روی زخم پوشیده شود. شما باید ژل را چند بار در روز استفاده کنید.

فشار و ماساژ

یکی از ارزان ترین و موثرترین راه های کمک به بهبود جای زخم ، اعمال فشار و ماساژ در محل است. برای ایجاد فشار می توانید از بانداژ یا نوار استفاده کنید. با گذشت زمان ، می تواند به تضعیف بافت اسکار و بهبود ظاهر زخم کمک کند.

کرم های عصاره پیاز

یکی دیگر از گزینه های OTC ژل موضعی ساخته شده از عصاره پیاز است. این محصول معمولاً با عنوان مدرما به بازار عرضه می شود. با این حال ، اطلاعات بالینی محدود اثر آن را در کاهش ظهور زخم هایپرتروفیک نشان می دهد.

روغن های زیستی

Bio Oil به عنوان درمانی برای انواع مختلف اسکارها به بازار عرضه می شود. می توان آن را در بسیاری از فروشگاه های لوازم آرایشی خریداری کرد. آزمایشات بالینی Bio Oil نتایج مثبتی را نشان داد. با این حال ، اندازه نمونه ها کم بود. برای تأیید اینکه Bio Oil می تواند به طور موثر ظاهر اسکارهای هیپرتروفیک را کاهش دهد ، تحقیقات بیشتری لازم است.

اسکار هیپرتروفیک

زخم هایپرتروفیک در مقابل زخم های کلوئیدی

قبل از درمان جای زخم هایپرتروفیک ، مهم است که آن را از یک نوع اسکار به نام کلویید تشخیص دهید . اسکارهای کلوئیدی ، توده های صاف ، سخت و خوش خیم هستند که در صورت رشد بیش از حد بافت اسکار نیز ایجاد می شوند. حتی پزشک ممکن است در تشخیص تفاوت بین زخم هیپرتروفیک و کلوئید مشکل داشته باشد ، اما تشخیص آنها مهم است زیرا ممکن است درمان متفاوت باشد.

به طور کلی

زخم های هایپرتروفیک به صورت بر امده ، اما به ندرت بیش از 4 میلی متر بالاتر از پوست هستند ، رنگ قرمز یا صورتی دارند ، می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود

 

از طرف دیگر ، کلوئیدها معمولاً:

  • بیش از 4 میلی متر از پوست بلند شده اند
  • برامده تر از کناره های برش یا زخم اصلی رشد کنید
  • به رنگ صورتی تا بنفش هستند
  • با گذشت زمان پیشرفت کرده و رشد می کنند
  • روی لاله گوش ، شانه ها ، گونه ها و سینه بالای جناغ ایجاد می شود
  • هر دو اسکار معمولاً در انواع پوست تیره دیده می شوند. درمان زخم هایپرتروفیک نسبت به کلوئیدها که با وجود درمان میزان عود بالایی دارند ، آسان تر است.

پیشگیری از اسکار هایپرتروفیک

در صورت آسیب دیدگی ، به ویژه آسیب سوختگی ، یا در صورت جراحی روش هایی برای جلوگیری از ایجاد زخم هایپرتروفیک وجود دارد. این شامل:

  • تمیز کردن و مراقبت صحیح از زخم ، مانند استفاده از پانسمان زخم برای جلوگیری از عفونت
  • استفاده از ورق سیلیکون پس از جراحی
  • تزریق کورتیکواستروئید پس از جراحی
نکته

یک مطالعه منبع معتبر نشان داد که سرد کردن سریع سوختگی با کمپرس آب سرد و استفاده از روغن درخت چای می تواند به بهبود بهتر پوست کمک کند. این روش درمانی ممکن است به جلوگیری از تشکیل زخم هایپرتروفیک کمک کند ، اما تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

REFERENCES

1. English RS, Shenefelt PD. Keloids and hypertrophic scars. Dermatol Surg. 1999;25(8):631–8.
2. Atiyeh BS. Nonsurgical management of hypertrophic scars: evidence-based therapies, standard practices, and emerging methods. Aesthetic Plast Surg. 2007;31(5):468–92.
3. Anzarut A, Olson J, Singh P, Rowe BH, Tredget EE. The effectiveness of pressure garment therapy for the prevention of abnormal scarring after burn injury: a meta-analysis. J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2009;62:77–84
4. Leventhal D, Furr M, Reiter D. Treatment of keloids and hypertrophic scars: a meta-analysis and review of the literature. Arch Facial Plast Surg. 2006;8(6):362–8.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *