CABG(جراحی عروق قلب)

جراحی عروق قلب

فهرست مطلب

درمان کاهش خونرسانی سرخرگ‌های قلب هم‌کنون به دو روش صورت می‌پذیرد: «آنژیوپلاستی»(PCI)که توسط پزشکان قلب صورت پذیرفته و در جامعه به عنوان «بالون زدن و فنر» شناخته شده‌است و روش عمل جراحی باز خونرسانی که به عمل بای پس (دور زننده) مشهور است. “عمل جراحی بای‌پس سرخ‌رگ کرونر” که می‌توان به ” جراحی پیوند دور زننده عروق تاج مانند قلب ” نام برد (سرخرگ‌های کرنر راست و چپ به مانند یک تاج بر رو سطح قلب نشسته‌اند). کلمه بای پس در انگلیسی معنای عمل را به وضوح بیان می‌نماید: ایجاد یک مسیر دور-زننده که تنگی عروق کرنر را دور می‌زند. این بدین معنا است که با ایجاد یک انشعاب توسط یک پیوند عروقی ناحیه گرفتگی و تنگی سرخرگ کرنر دور زده می‌شود یا اینکه میانبری توسط پیوند عروقی برای خونرسانی ایجاد خواهد شد.
دلیل اجرای این جراحی گرفتگی و تنگی (حداکثر تا حد انسداد کامل) عروق کرنر می‌باشد که در شرایط گوناگون تشخیص داده شده‌است و قابلیت درمان با فنر و بالون را ندارند. تشخیص نهایی گرفتگی و انسداد عروق کرونر توسط آنژیوگرافی انجام می‌پذیرد و تصمیم‌گیری برای انجام عمل بای پس با در نظر گرفتن نتایج داده‌های بالینی و براوردهای پاراکلینیکی و تشخیصی مکمل می‌باشد.

سرخرگ های قلبی چگونه دچار تنگی می شوند؟

در طول زمان چربی ها ، کلسترول و سایر مواد ممکن است در دیواره سرخرگها رسوب کرده وپلاک تشکیل شود. زمانی که پلاک کنده می شود و پس از آن لخته خون ایجاد می گردد ، جریان خون به قلب شما مسدود شده و ممکن است منجر به احساس ناراحتی در قفسه سینه گردد، که تحت عنوان آنژین صدری نامیده شده و ممکن است سبب حمله قلبی گردد . سالانه تعداد زیادی جراحی بای پس انجام می شوند .

بیماری شریانی محیطی (PAD)

بیماری شریانی محیطی (PAD) زمانی اتفاق می افتد که بر روی دیواره های عروق خونی ایجاد می شود.

این معمولا بر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تاثیر می گذارد که همچنین مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و کلسترول بالا هستند. به گفته انجمن دیابت آمریکا، حدود ۱ در ۳ نفر مبتلا به دیابت بیش از ۵۰ سال سن دارند. پزشکان اغلب هنگام تشخیص PAD هنگام بروز مشکلات پا و پا، اغلب تشخیص داده می شوند.

قبل از برنامه ریزی عمل جراحی بای پس قلبی، با پزشک خود این مسائل را مورد بحث قرار دهید. شما همچنین می خواهید در مورد تاریخچه پزشکی خانواده خود و هر نسخه دارو و بدون نسخه (OTC) که شما مصرف می کنید صحبت کنید. نتایج جراحی برنامه ریزی شده معمولا بهتر از جراحی اورژانس است.

عوارض جراحی بای پس عروق کرونر

بعضی از بیماران به دنبال جراحی بای پس عروق کرونر دچار کاهش حافظه و سایر عملکردهای شناختی می شوند. این عارضه بیشتر در افراد مسن تر، افراد مبتلا به فشار خون بالا ، بیماری ریوی و افرادی که الکل زیادی مصرف می کنند روی می دهد. در اکثر موارد این عارضه ناشی از جراحی بای پس عروق کرونر به تدریج طی ۶ تا ۱۲ ماه برطرف می شود.

خطر دیگر جراحی بای پس کرونر، احتمال کنده شدن رسوب های چربی تجمع یافته بر روی دیواره داخلی سرخرگ آئورت مبتلا به تصلب شرایین ، در هنگام بستن موقت آن به منظور استفاده از ماشین قلب-ریه است.

این رسوب ها ممکن است به مغز برسند و سکته مغزی ایجاد نمایند. البته امروزه جراحان با استفاده از روش های تصویربرداری جدید در جراحی بای پس عروق کرونر می توانند پنس های مخصوص بستن آئورت را در محل هایی که این سرخرگ دارای پلاک های رسوب چربی نیست قرار دهند.

همراه شدن چند اختلال در بیمار همراه با جراحی می تواند اداره شرایط عمل را سخت تر و عوارض جراحی را بیشتر کند . این عوامل عبارتند از :

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • چربی خون بالا
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات کبدی
 • سابقه سکته مغزی
 • سابقه سکته قلبی
 • بیماریهای غدد درون ریز

نکته ای که باید ‏در نظر گرفته شود ، عمل جراحی بای پس عروق کرونر فقط  منجر به رفع تنگی های  شدید موجود ‏می شود و در صورت عدم رعایت نکات پزشکی  برای پیشگیری ( مثل تغذیه سالم، ورزش ، قطع سیگار، کنترل فشار خون بالا و چربی خون( و ادامه وجود عوامل خطر آترواسکلروز، امکان انسداد عروق پیوندی ویا  ایجاد ‏تنگی های جدید در سایرنقاط سرخرگ های کرونر و احتمال سکته های مجدد  قلبی  وجود خواهد داشت.

افرادی که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر قرار گرفته ‏اند نیز در معرض تنگی در عروق تعبیه شده (گرافت ها) می باشند و در صورت ایجاد علائم ‏آنژینی و درد قفسه سینه ممکن است آنژیوگرافی مجدد لازم باشد. در صورت ایجاد تنگی در ‏عروق پیوند شده معمولاً آنژیوپلاستی این عروق منجر به رفع تنگی می شود اما گاهی نیاز به جراحی مجدد بای پس عروق کرونر وجود خواهد داشت.

انواع مختلف جراحی بای پس قلبی چیست؟

دکتر شما  پس از تشخیص ضرورت انجام جراحی بای پس قلب  بسته به شدت گرفتگی عروق و تعداد عروق مسدود شده، یک نوع خاصی از عمل جراحی بای پس را انتخاب می کند که می تواند شامل یک عروق مسدود شده تا چند عروق شود. خطر ابتلا به حمله قلبی، نارسایی قلبی یا دیگری بیماری قلب بستگی به تعداد عروق مسدود شده دارد.

گزینه های جراحی بای پس قلبی چیست؟

عده زیادی از بیماران بعد از تشخیص ضرورت انجام جراحی بای پس قلب برای آنها نگران خطرات و عوارض آن هستند، خوشبختانه در دهه گذشته، با پیشرفت های علمی جایگزین هایی برای جراحی قلب باز در دسترس است؛ که شامل:

 • آنژیوپلاستی بالون

آنژیوپلاستی بالون رایج ترین جایگزین توصیه شده توسط پزشک برای جراحی بای پس قلبی است. در طی این درمان یک لوله از طریق شریان مسدود شده شما قرار می گیرد. سپس، یک بالون کوچک به منظور گسترش عروق، تزریق می شود. آنژیوپلاستی بالون به اندازه عمل جراحی ضربان قلب موثر نیست، اما کمتر خطرناک است.

 • تقویت انعکاسی خارجی (EECP)

EECP یک روش سرپایی است. نشان داده شده است که یک جایگزین موثر برای جراحی بای پس قلبی است. EECP شامل فشرده سازی رگ های خونی در اندام های پایینی است. این کار باعث افزایش جریان خون به قلب می شود. جریان خون اضافی با هر بار ضربان قلب به قلب منتقل می شود. با گذشت زمان، برخی از رگ های خونی ممکن است شاخه های اضافی ایجاد می کنند که خون را به قلب تحویل می دهند و تبدیل به نوعی بای پس طبیعی می شوند.

 • داروها

قبل از اعمال جراحی بای پس قلب و یا هر روش دیگر، ممکن است برخی داروها باید مصرف شود. با مصرف برخی از داروها می توان با از بین بردن عوامل ایجاد پلاکت در عروق کرونری از ضرورت انجام جراحی بای پس قلب خلاضص شد. با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

 • تغذیه و تغییر سبک زندگی

بهترین اقدام پیشگیرانه شیوه زندگی قلب سالم است. خوردن رژیم غذایی بالا در اسیدهای چرب امگا 3 و جلوگیری از اشباع و چربی های ترانس به قلب شما کمک می کند سالم بماند.

مراحل جراحی بای پس قلب

جراحی بای پس عروق کرونری معمولاً بین سه تا شش ساعت طول می کشد و به بی هوشی عمومی نیاز دارد. تعداد مسیرهای فرعی جدید به موقعیت و شدت انسداد عروق بستگی دارد.

اکثر جراحی های بای پس عروق کرونری به وسیله ی یک برش طویل در قفسه ی سینه انجام می شود و جریان خون توسط دستگاه قلبی – ریوی بر عهده گرفته می شود (موسوم به جراحی بای پس عروق کرونری on-pump).

جراح در مرکز قفسه ی سینه یعنی در امتداد جناغ سینه برشی ایجاد می کند. و بعد قفسه ی سینه را باز می کند تا به قلب برسد. بعد از این که قفسه ی سینه باز شد، قلب به طور موقت از عمل می ایستد و به جای آن، دستگاه بای پس قلب و ریه عملکرد قلب را به عهده می گیرد و جریان خون را در بدن به گردش در می آورد.

جراح یک بخش از یک رگ سالم را، اغلب از دیواره ی داخلی قفسه ی سینه یا کشاله ی ران، برمی دارد و به بالا و پایین رگ مسدود شده پیوند می زند، به طوری که جریان خون، آن رگ مسدود شده یا تنگ را دور می زند. روش های دیگری هم وجود دارد که اگر شما جراحی پای پس عروق کرونری داشته باشید، شاید جراح از آن ها استفاده کند، از جمله:

 • جراحی بدون پمپ یا جراحی قلب تپنده (Off-pump or beating-heart surgery)

در این روش، جراح دارد روی قلبی کار می کند که همچنان می تپد و البته از تجهیزات خاصی استفاده می شود تا آن ناحیه از قلب را که جراح روی آن کار می کند تثبیت کند. این شیوه بسیار چالش برانگیز است چون قلب همچنان در حال کار است و بنابراین، برای هر کسی به کار نمی رود.

 • جراحی با حداقل تهاجم (Minimally invasive surgery)

در این شیوه، جراح برش بسیار کوچکی در قفسه ی سینه ایجاد می کند و اغلب از دستگاه‌ها و تصویر ویدئویی استفاده می کند که به او این قابلیت را می دهد که جراحی را در ناحیه ای کوچک محدود کند. انواع این جراحی با حداقل تهاجم با نام های جراحی لاپاراسکوپی یا جراحی پورت دسترسی نیز خوانده می شوند.

بعد از این که بیهوشی عمومی شروع شد، یک لوله ی تنفسی وارد دهان شما می شود. این لوله به یک دستگاه تهویه یا ونتیلاتور متصل است که به تنفس شما حین جراحی و بلافاصله بعد از جراحی کمک می کند.

زمانی که شما آی سی یو (ICU) را ترک می کنید ،چه اتفاقی رخ میدهد ؟

 • شما به اتاق های معمولی بیمارستان منتقل می شوید .
 • احساس درد می کنید .
 • ممکن است شما تعریق شبانه داشته باشید .
 • ممکن است داروهایی به شما داده شوند .
 • شما باید عمیقا نفس بکشید و سرفه شدید داشته باشید تا مایعات از ریه شما پاک شوند .
 • شما آغاز به حرکت و قدم زدن در اطراف می کنید .
 • شما می توانید تغذیه معمولی داشته و هرروز بهبودی بیشتری خواهید یافت.

چطور از جراحی بای پس قلبی بهبود می یابیم؟

هنگامی که از عمل جراحی بای پس قلبی بیدار می شوید، یک لوله در دهان خود دارید.
همچنین ممکن است احساس درد یا عوارض جانبی از این روش داشته باشید، از جمله:

 • از دست دادن حافظه کوتاه مدت
 • گیجی
 • مشکل پیگیری زمان

شما احتمالا در یک یا دو روز در ICU هستید،تا علائم حیاتی شما را  بتوانند تحت نظارت داشته باشند.
هنگامی که روند بهبودی شما پایدار شد، به یک اتاق دیگر منتقل می شوید. در آن قسمت برای هفت روز در بیمارستان بستری بمانید.

اثرات درازمدت جراحی بای پس قلبی چیست؟

پس از عمل جراحی بای پس قلبی :

 • ضربان قلب
 • علائم مانند تنگی نفس
 • تنگی قفسه سینه
 •  فشار خون بالا
 • به احتمال زیاد بهبود خواهد یافت.
 • یک بای پس می تواند یک شریان مسدود شده را حل کند.

اما ممکن است لازم باشد بعضی از عادت ها را تغییر دهید تا از بیماری قلبی در آینده جلوگیری شود.
بهترین نتایج جراحی در افرادی که تغییرات در شیوه زندگی سالم دارند، مشاهده شده است.
با پزشک خود درباره تغذیه و سایر تغییرات شیوه زندگی به منظور ایجاد پس از جراحی صحبت کنید.

محصولات پیشنهادی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *