ماسک

ماسک

فهرست مطلب

ماسک ها در انواع مختلف و گزینه های مختلفی وجود دارد ، که در برخی افراد منجر به سردرگمی خواهد شد و ممکن است از نوع اشتباهی از ماسک استفاده کنید در ادامه شما را با انواع مختلف ماسک آشنا می کنیم.

انواع ماسک تنفسی

ماسک پزشکی

ماسک های پزشکی بیشتر به عنوان ماسک های جراحی شناخته می شوند. ماسک جراحی به عنوان یک محافظ در برابر ذارت معلق عفونی در فضا شناخته شده و توسط متخصصان سلامت در حین عمل جراحی توصیه شده است. آنها به طور عمده توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند تا از خود و دیگران در برابر شیوع بیماری های عفونی ناشی از هوا ، مایعات بدن و ذرات معلق محافظت کنند.

ماسک های پزشکی یا جراحی برای پوشاندن دهان و بینی شما در نظر گرفته شده است. آنها با موادی طراحی شده اند که می توانند ذرات بزرگ ، ترشحات و … را مسدود کنند ، همه این موارد ممکن است حاوی ویروس یا باکتری هایی باشد که برای شما مضر باشد. 

با این حال ، ذرات کوچک ممکن است هنوز هم بتوانند به یک ماسک پزشکی نفوذ کنند. 

انواع ماسک

انواع ماسک فیلتردار

ماسک های FFP

ماسک های FFP که با استاندارد اروپایی EN149: 2001 طبقه بندی شده اند :

 • ماسک فیلتردار FFP1 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 5 میکرون با فیلتراسیون 80 درصد
 • ماسک فیلتردار FFP2 : ماسک مناسب برای ذرات بین 2 تا 5 میکرون با فیلتراسیون 94 درصد
 • ماسک فیلتردار  FFP3 : ماسک مناسب برای ذرات کوچکتر از 2 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد

ماسک های N وP و R

 • ماسک های N و P و  R که با استاندارد امریکایی NIOSH طبقه بندی شده اند :
 • ماسک فیلتردار N 
 • ماسک N95 :ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد غیرمقاوم نسبت به روغن
 • ماسک N99 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد غیرمقاوم نسبت به روغن
 • ماسک N100 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99.97 درصد غیرمقاوم نسبت به روغن

ماسک فیلتر دار R

 • ماسک R95 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر 8 ساعت
 • ماسک R99 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر 8 ساعت
 • ماسک R100 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99.97 درصد مقاوم نسبت به روغن  تا حداکثر 8 ساعت

ماسک فیلتر دارP

 • ماسک P95 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد مقاوم نسبت به روغن
 • ماسک P99 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد مقاوم نسبت به روغن
 • ماسک P100 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99.97 درصد مقاوم نسبت به روغن  

ماسک فیلتردار کربن اکتیو یا کربن دار

در این نوع ماسک ها لایه هایی از کربن فعال شده ( کربن اکیتو ) به منظور حفاظت در مقابل گاز ها و بخار ها در نظر گرفته می شوند که باعث می شود که بوی آلودگی و گازهای مضر هوا به داخل ماسک نفوذ نکند.

فیلتر ماسک

مهمترین بخش یک ماسک، فیلتر آن است. در واقع فیلتر ماسک تعیین می‌کند که آن ماسک چه کاربردی دارد و مورد استفاده آن چیست. فیلترها هم مانند ماسک ها تنوع زیادی دارند که در مقاله ای جداگانه به طور مفصل درباره آن صحبت خواهد شد.

 بازه زمانی تعویض

راندمان ماسک‌های تنفسی جمع‌آوری‌کننده ذرات به مرور زمان که استفاده می‌شوند، افزایش می‌یابد اما همزمان مقاومت تنفسی آن افزایش یافته و تنفس با آن سخت‌تر می‌شود، از همین رو درصورتی که از این ماسک‌ها برای حفاظت در برابر آلاینده‌های شیمیایی استفاده می‌کنید می‌توانید تا زمانی که راحت نفس می‌کشید از آن استفاده کنید. اما درصورتی که برای کنترل بیوآیروسل‌ها از ماسک استفاده می‌کنید، پس از یک‌بار استفاده آن را داخل کیسه پلاستیکی گذاشته، در آن را گره بزنید سپس در سطل زباله بیندازید. همچنین درصورت پارگی یا آسیب جدی به الیاف ماسک نیز می‌بایست آن را تعویض کرد. در جدول زیر برخی ویژگی‌های انواع پر کاربرد ماسک‌ها مطرح شده است.

مدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار

مدت زمان کارایی ماسک فیلتردار بستگی به شرایط محیطی دارد که شما در آن قرار دارید، باید بدانید که طول عمر باکتری ها در محیط بسته به نوع آنها از 2 ساعت تا 9 روز ادامه دارد. اگر در محیطی زندگی می کنید که با افراد بیمار در ارتباط هستید و یا با آلاینده های سمی مواجه هستید باید از ماسک فیلتردار استفاده کنید. معمولا مدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار بستگی به نوع و جنس محصولات دارد که ماسک فیلتردار بصورت چند لایه ساخته می شوند و دارای الیاف با کیفیت با روزنه های بسیار ریز در حد میکرون می باشند. این دسته از محصولات به دلیل فیلتر تعبیه شده روی آن، هوای باز دم دهان و بینی را بطور کامل از محفظه داخلی ماسک خارج کرده و مانع از مرطوب شدن فضای داخلی می شود.

قیمت ماسک تنفسی

قیمت ماسک تنفسی تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر می‌کند و لازم است که هنگام خرید ماسک، به تناسب بین قیمت و کارایی آنها توجه کنیم. طبیعتاً وظیفه هر ماسک، پوشش دادن صورت و جلوگیری از ورود مواد آلاینده به بدن است، پس هر چه این عمل به صورت پیشرفته‌تر و با دقت بالاتری انجام گیرد، طبیعی است که انتظار داشته باشیم قیمت ماسک موردنظر بالاتر باشد. در بالا به فاکتورهای مختلفی برای شناسایی ماسک‌ها اشاره کردیم و حتی به انواع مختلفی فیلتر استفاده شده در آنها نیز اشاره شد. اگر یک ماسک بتواند پوششی کامل و دقیق بر روی صورت و ورودی‌های بدن ایجاد کند و از فیلترهای ترکیبی با سطح تصفیه بالا استفاده کند، قیمت آن بالاتر است. البته مشخص کردن قیمت ماسک تنفسی به صورت یک رقم واضح کار درستی نیست و قیمت آنها متغیر است. بنابراین اگر قصد خرید ماسک تنفسی فیلتردار یا معمولی را دارید، بهتر است با شرکت‌های فروشنده تماس بگیرید و از آنها در مورد قیمت‌ها توضیح بخواهید. در فروشگاه ایمن ترافیک با انواع مختلفی از این ماسک‌های تنفسی مواجه هستید، که می‌توانید از کارشناسان فروش ما قیمت آنها را استعلام کنید.

نحوه قرار دادن ماسک

دستان خود را تمیز کنید: قبل از لمس ماسک تمیز ، دستان خود را با آب و صابون کاملاً بشویید. باید دستان خود را  حداقل 20 ثانیه بشویید. 

همیشه از یک حوله کاغذی تمیز برای خشک کردن دستان خود استفاده کنید و سپس آن حوله کاغذی را درون سطل زباله بیندازید. قبل از اینکه آن را دور بیندازید ممکن است بخواهید از آن حوله کاغذی استفاده کنید تا پس از شستن دستان خود ، در را باز و بسته کنید.

ماسک را بررسی کنید : هنگامی که یک ماسک جدید را از جعبه درمی آورید ، آن را چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نقص ، سوراخ و پارگی در ماسک وجود ندارد. اگر ماسک دارای نقایص ، سوراخ و شکاف است ، آن را دور ریخته و ماسک جدید (استفاده نشده) دیگری را انتخاب کنید.

قسمت بالای ماسک را به درستی تنظیم کنید: برای اینکه ماسک تا حد ممکن به پوست شما نزدیک شود ، قسمت بالای ماسک دارای لبه خمیده اما محکم خواهد بود که می تواند در اطراف بینی شما قرار گیرد. قبل از استفاده از ماسک روی صورت خود اطمینان حاصل کنید که این قسمت به سمت بالا قرار دارد. 

 از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون اطمینان حاصل کنید: قسمت داخلی بیشتر ماسک های پزشکی به رنگ سفید است ، در حالی که قسمت بیرونی دارای نوعی رنگ است. قبل از استفاده از ماسک بر روی صورت خود ، اطمینان حاصل کنید که قسمت سفید ماسک به سمت صورت شما باشد. 

ماسک را روی صورت خود قرار دهید: انواع مختلفی از ماسک های پزشکی موجود است که هر کدام روش های مختلفی برای اتصال ماسک به سر شما دارند.  

حلقه گوش : برخی از ماسک ها دارای 2 حلقه گوش در دو طرف ماسک هستند. این حلقه ها به طور معمول از یک ماده الاستیک ساخته شده اند تا بتوان آنها را کشید. این نوع ماسک را توسط حلقه ها بردارید ، 1 حلقه را دور یک گوش قرار دهید و سپس حلقه دیگر را در اطراف گوش دیگر خود قرار دهید.

گره ای یا بندی : برخی از ماسک ها با تکه های پارچه ای که به پشت سر شما گره خورده است ، ارائه می شود. بیشتر ماسک ها با بندهای بالایی و پایینی همراه هستند. ماسک را به وسیله بندهای بالا بلند کنید ، بندها را در پشت سر خود قرار دهید و آنها را به هم وصل کنید.

نواری : بعضی از ماسک ها دارای 2 بند الاستیک هستند که در پشت و اطراف پشت سر شما قرار دارند . ماسک را جلوی صورت خود نگه دارید ، بند بالا را بالای سر خود بکشید و آن را در اطراف تاج سر خود قرار دهید. سپس باند پایین را بالای سر خود بکشید و آن را در پایه جمجمه قرار دهید.

قطعه بینی را تنظیم کنید: اکنون که ماسک پزشکی روی سر و صورت شما قرار گرفته است ، از انگشت اشاره و انگشت شست خود استفاده کنید تا قسمت خمیده لبه بالای ماسک را در اطراف پل بینی خود بچسبانید. 

در صورت لزوم باند پایین ماسک را گره بزنید: اگر در حال استفاده از ماسک با بندهایی هستید که در قسمت بالا و پایین گره خورده است ، اکنون می توانید باند پایین را در زیر پایه جمجمه خود ببندید. از آنجا که تنظیم قطعه بینی می تواند بر روی مناسب بودن ماسک تأثیر بگذارد ، بهتر است بعد از تنظیم قسمت بینی بندهای پایین را ببندید.

اگر تسمه های پایین را قبلاً به هم گره زده اید ، شاید در صورت لزوم مجبور شوید دوباره آنها را محکم تر کنید.

ماسک را به صورت و زیر چانه خود بچسبانید. پس از آنکه ماسک کاملاً ایمن شد ، آن را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که صورت و دهان شما را پوشانده است ، و لبه پایینی زیر چانه شما قرار دارد.

ماسک

 درآوردن ماسک

دستان خود را تمیز کنید: بسته به آنچه که قبل از برداشتن ماسک با دستان خود انجام داده اید ، ممکن است لازم باشد که دستان خود را بشویید. 
ماسک را با دقت جدا کنید. به طور کلی ، ماسک را فقط با لمس لبه ها ، بندها ، حلقه ها و نوارها جدا کنید. قسمت جلوی ماسک آلوده را لمس نکنید.  
ماسک های پزشکی طوری طراحی شده اند که فقط یک بار قابل استفاده هستند. بنابراین وقتی ماسک را جدا کردید ، فوراً آن را درون سطل زباله بگذارید. 
در محیطهای پزشکی احتمالاً سطل زباله مخصوص برای وسایل بیوشیمیایی مانند ماسک های استفاده شده و دستکش وجود دارد.
در یک محیط غیر پزشکی که ماسک می تواند آلوده باشد ، ماسک را به تنهایی درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. کیسه پلاستیکی را گره بزنید و سپس کیسه پلاستیکی را درون سطل زباله بیندازید.
پس از درآوردن ماسک ، دستان خود را یکبار دیگر بشویید.

منابع(سایتهای):

beytoote

hamshahrionline

gilar

imentraffic

kapsool125

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *