جراحی سنگ کلیه

سنگ کلیه

فهرست مطلب

موثرترین روش جراحی سنگ کلیه

سنگ کلیه عارضه ای دردناک است که از دیرباز برای درمانش، شیوه های مختلفی به کار گرفته شده است. یک روش شایع، جراحی سنگ کلیه است. اما جراحی سنگ کلیه ، دیگر مثل سابق عملی آزاردهنده نیست. در ادامه بیشتر با شیوه های مختلف جراحی سنگ کلیه نظیر عمل pcnl کلیه آشنا می شوید.

درمان های پیشرفته ای که امروزه برای سنگ کلیه در نظر گرفته می شود کمتر تهاجمی است، حتی برای بزرگ ترین سنگ ها. در مورد سنگ های کوچک در بعضی روش ها جراحی همان روز انجام می شود و فرد به سرعت به کار و فعالیت های روزانه برمی گردد.

  انواع فرآیند ها و جراحی سنگ کلیه

در اینجا به چهار درمانی که میتوانند برای سنگ کلیه شما انجام شوند اشاره میکنیم:

 • سنگ شکنی
 • یورتروسکوپی
 • جراحی سنگ کلیه از طریق پوست
 • جراحی باز

توصیه های قبل از عمل سنگ کلیه

 1. در صورت مصرف آسپرین و پلاویکس، ژلوفن و بروفن، دیکلوفناک و دیگر داروهای رقیق کننده خون آنها را یک هفته قبل از عمل و با اطلاع پزشک معالجتان قطع کنید.
 2. در صورتیکه شما بالای 50 سال هستید یا بیماری قلبی دارید حتماً قبل از عمل باید توسط متخصص قلب معاینه شوید.
 3. وجود هر گونه بیماری قبلی را به پزشک معالجتان اطلاع دهید.
 4. اگر مبتلا به عفونت ادراری هستید باید قبل از جراحی آن را توسط پزشکتان درمان کنید.
 5. در صورت وجود بیماری های خونریزی دهنده و حساسیت دارویی، آن را به پزشکتان اطلاع دهید.
 6. قبل از عمل از شما آزمایش کامل خون و گروه خونی انجام خواهد شد.
 7. جهت جایگزین کردن خونریزی احتمالی قبل از عمل تعداد 3 واحد خون به عنوان ذخیره در خواست خواهد شد تا فقط در صورت نیاز از آن استفاده شود.
 8. جهت اطلاع دقیق از نقش کلیه و محل سنگ، عکس سی تی اسکن یا IVP قبل از عمل توسط پزشک معالجتان درخواست خواهد شد.
 9. طول عمل جراحی بر اساس محل و اندازه سنگ از نیم تا 2 ساعت می تواند طول بکشد.
 10. جهت عکسبرداری از کلیه یک عدد سوند حالب ه همراه سوند فولی در حین بیهوشی گذاشته خواهد شد و فردای روز عمل خارج می شود.

نکات بعد از عمل سنگ کلیه

 •  سه ساعت بعد از عمل می توانید از نوشیدنی ها استفاده کنید.
 •  دردی متوسط پس از عمل خواهید داشت که با تزریق مسکن کاملاً کنترل خواهد شد.
 •  ادرار شما چند روز آغشته به خون خواهد بود که به علت سوراخ کردن کلیه محل عمل بوده و خودبخود از بین خواهد رفت. در صورت ادامه آن و غلیظ شدن رنگ خون ادرار باید بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
 •  این عمل با یک شب بستری در بیمارستان همراه می باشد.  مثل عمل های دیگر جراحی نتیجه عمل جراحی 100 درصد نمی باشد. اغلب موارد نتیجه عمل جراحی 90 درصد موفقیت آمیز است. اگر سنگ های کوچکی در کلیه بماند و امکان خارج کردن آنها مقدور نباشد از سنگ شکنی برون اندامی جهت درمان آنها استفاده می شود.

عمل PCNL سنگ کلیه

برای سنگ های بسیار بزرگ یا پیچیده، و یا تعداد زیادی سنگ کوچک در یک کلیه، روشی که ترجیح داده می شود نفرولیتوتومی زیرپوستی است. این روش نیاز به یک شب بستری شدن دارد. در این روش یک اورولوژیست و رادیولوژیست با هم همکاری می کنند تا بتوانند مستقیماً به سیستم تخلیه ی کلیه کانال بزنند.

pcnl چیست؟

نفرولیتوتومی زیرپوستی، نوعی از جراحی سنگ کلیه به حساب می آید که با ایجاد برشی کوچک به اندازه ی یک سکه در پشت انجام می شود. بعد از این کار، اورولوژیست می تواند با مجموعه ای از ابزارهای مخصوص، سنگ را بشکند و خرده های آن را بیرون بکشد. سپس، یک لوله ی تخلیه یا یک استنت به طور موقت کار گذاشته می شود تا به کلیه برای تخلیه کمک کند. در مورد سنگ های خیلی بزرگ معمولاً یک شست و شو هم نیاز است. بیمار را می توان بعد از ۲۴ ساعت مرخص کرد. با این که این روش، یک نوع عمل جراحی تهاجمی است، اما چون بسیار موثر و مطمئن است در میان بیماران از محبوبیت بالایی برخوردار است و در مقایسه با دیگر عمل های سنگ کلیه، رضایت زیادی از آن گزارش شده است .

مزایای این روش چیست؟

 • با کمک این روش می‌توان سنگ‌های بزرگ یا سنگ‌هایی با ساختار پیچیده که موجب درد کلیه شده اند را به روشی کم‌تهاجمی از کلیه خارج کرد. در گذشته برای انجام چنین کاری نیاز به ایجاد برشی بزرگ در پهلو و بستری شدن برای مدت طولانی در بیمارستان بود.
 • در این روش، مدت زمان بستری در بیمارستان 2 تا 4 روز است و مدت زمان بهبودی بیمار پس از مرخصی از بیمارستان نیز نسبت به روش قدیمی جراحی، بسیار کمتر است.
 • با کمک این روش بیمار بسیار سریع‌تر می‌تواند به کار و فعالیت روزمره بازگردد.

معایب این روش چیست؟

در مقایسه با تکنیک قدیمی درمان سنگ‌های بزرگ یا سنگ‌هایی با ساختار پیچیده، تکنیک PCNL هیچ معایب یا نقطه ضعفی ندارد. پیشرفت‌های ایجاد شده در این تکنیک جراحی و همچنین ابزار‌های نوین به کار رفته در این روش موجب شده‌اند که جراحان فوق تخصص بتوانند با ایمنی بسیار بیشتری این جراحی را انجام دهند.

  PCNL  خطرات روش چیست؟

در صورتی که این روش جراحی توسط متخصص اورولوژی ماهر و باتجربه که آموزش لازم برای انجام این تکنیک جراحی را دیده است، انجام شود و برنامه‌ریزی‌های دقیقی قبل از عمل صورت گیرد، خطرات جراحی بسیار کم خواهند بود. این جراحی به ندرت موجب بروز عوارض می‌شود. عوارض احتمالی این جراحی عبارت‌اند از: عفونت، خونریزی شدید (نیاز به انتقال خون در 5% موارد، نیاز به آمبولیزاسیون با آنژیو در 1% موارد و نیاز به انجام جراحی باز برای توقف خونریزی در 0.5% موارد) و آسیب به ارگان‌های مجاور در حین جراحی (طحال، کبد، روده، ریه و دیافراگم).

هنگام مراجعه به منزل

بعد از ترخیص معمولاً حدود یک هفته بیمار از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده می کند. توصیه می شود بیمار استراحت نسبی کرده و از انجام کارهای سنگین اجتناب نماید.
تا چند روز ممکن است در ادرار خون مشاهده شود به همین جهت توصیه می شود مایعات زیاد مصرف نمایند.

ESWL چیست ؟

لیتوتریپسی سنگ کلیه یا سنگ شکنی با موج شوک، انتخابی خوب برای سنگ های کوچک تا متوسط است و روشی سرپایی برای بیماران تحت بیهوشی عمومی محسوب می شود. در این روش، از امواج صوتی پر قدرت برای شکستن و خرد کردن سنگ های کلیه استفاده می شود و این در حالی است که بافت های اطراف اصلاً تحت تاثیر قرار نمی گیرند. خرده های سنگ ها بعداً به طور طبیعی با جریان ادرار و با کمترین ناراحتی (یا حتی بدون ناراحتی) دفع می شوند. جراحی سنگ کلیه به روش لیتوتریپسی، برای درمان اکثر سنگ های کلیه و حالب بسیار موثر است .

مزایای روش SWL

 • موفقیت کامل در مورد اکثر سنگ های کوچک تا متوسط
 • سرپایی بودن و عدم نیاز به بستری
 • کم ترین میزان ناخوشی بعد از عمل
 • غیرتهاجمی و بدون زخم بودن
 • سریع و آسان بودن

عوارض جراحی سنگ کلیه به روش ESWL

SWL یک روش ایمن و بی خطر و بسیار موثر است که درصد موفقیتی عالی دارد. با این حال مثل هر روش دیگری عوارضی هم دارد. البته خونریزی و درد شدید در این روش کلاً نادر است. اما شایع ترین عارضه ای که ممکن است بعد از این روش ایجاد شود، آزردگی پوست در ناحیه نزدیک به محل سنگ است .

منابع(سایتهای)

dr-valipour

drkarami

drkidneystones

drnamdari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *