تغذیه مناسب برای درمان زخم

فهرست مطلب

بهترین غذا برای کمک بهبهبود روند ترمیم زخم ها:

فرقی نمی کند که در دوره نقاهت از بیماری با بعد از جراحی باشید ، غذاها و نوشیدنی های مصرفی می توانند به بهبودی زخم ها و شلامت بدن کمک کنند، ثابت شده است که بسیاری از غذاها ، از جمله میوه ها ، سبزیجات ، چربی های سالم و منابع پروتئینی باعث کاهش التهاب ، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن ، بهبودی و تأمین سوخت لازم برای ترمیم زخم ها می شوند.

در اینجا 10 ماده غذایی سالم و بهبود دهنده روند متابولیسم های سلولی بدن آورده شده که می توانند به بهبودی بدن شما کمک کنند.

سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ ، روگولا ، سبزی خردل و اسفناج , مملو از مواد مغذی است که باعث کاهش التهاب ، تقویت عملکرد ایمنی بدن و بهبود ترمیم زخم می شود ، و شرایط را برای بهبودی بهتر زخم فراهم می کنند، سبزیجات برگدار سرشار از ویتامین C ، منگنز ، منیزیم ، فولات و پروویتامین A بتاکاروتن می باشند که همه آنها برای عملکرد ایمنی بدن و سلامت کلی ضروری هستند، آنها همچنین غنی از آنتی اکسیدان های پلی فنول هستند که دارای خواص ضد التهابی و تقویت کننده های قوی برای سیستم ایمنی بدن هستند، در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که پلی فنول های خاصی ، از جمله آنتی اکسیدان کوئرستین ، که در گیاهان برگ سبز به وفور یافت می شوند و همچنین به سرکوب تولید پروتئین های التهابی مانند TNF-alpha کمک می کنند؛ علاوه بر این ، ویتامین C برای ترمیم زخم ضروری است و این ویتامین در سبزیجات برگ دار ب وفور یافت میشود.

تخم مرغ

به دنبال عمل جراحی ، بدن به میزان قابل توجهی پروتئین بیشتر از مقدار توصیه شده روزانه (RDA) 0.36 ) در هر پوند (0.8 گرم در هر کیلوگرم) از وزن بدن نیاز دارد، انجمن بهبودی آمریکا 0.7-0.9 گرم پروتئین در هر پوند (1.5-2 گرم در هر کیلوگرم) از وزن بدن پس از جراحی را توصیه می کند. این برای یک فرد 150 پوندی (68 کیلوگرم) برابر با 105–135 گرم است، تخم مرغ نه تنها یک منبع سرشار از پروتئین است ، 6 گرم از هر تخم بزرگ (50 گرم) را تأمین می کند ، بلکه مواد مغذی را نیز پشتیبانی می کند که از سلامت سیستم ایمنی و بهبود زخم پشتیبانی می کند، تخم مرغ های کامل حاوی ویتامین های A و B12 و همچنین روی ، آهن و سلنیوم هستند که همگی نقش حیاتی در ایمنی دارند.

ماهی سالمون

ماهی سالمون مملو از پروتئین ، ویتامین های گروه B ، سلنیوم ، آهن ، روی و چربی های امگا 3 است، علاوه بر این ، مطالعات نشان می دهد که چربی های امگا 3 باعث ترمیم زخم ، افزایش پاسخ ایمنی و کاهش التهاب در صورت مصرف به صورت مکمل می شود. بعلاوه ، فقط 3 اونس (85 گرم) ماهی سالمون تازه بیش از 70٪ نیاز روزانه شما به سلنیوم ، ماده معدنی تنظیم کننده التهاب و پاسخ ایمنی را تأمین می کند. اگرچه خوردن ماهی سالمون بی خطر اما قبل از مصرف مکمل های روغن ماهی قبل یا بعد از جراحی باید با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید. تحقیقات اخیر نشان می دهد که این مکمل ها خطر خونریزی را افزایش نمی دهند ، اما به هر حال برخی از جراحان در مورد روغن ماهی با احتیاط عمل میکنند.

توت

توت ها سرشار از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی هستند که می توانند به بهبودی بدن کمک کنند، به عنوان مثال ، توت ها ویتامین C را در حجم بالا دارند که با تحریک تولید کلاژن ( فراوان ترین پروتئین در بدن ) ، باعث بهبودی زخم می شود، آنها همچنین آنتی اکسیدان هایی مانند آنتوسیانین را که رنگدانه های گیاهی هستند و علاوه بر اثرات ضد التهابی ، ضد ویروسی و محافظت از سیستم ایمنی ، به توت ها نیز شادابی می دهند ، بسته بندی می کنند.

آجیل و دانه ها

آجیل و دانه هایی مانند بادام ، اسپند ، گردو ، تخمه آفتابگردان و دانه کنف گزینه بسیار خوبی برای سوخت رسانی به بدن در طی روند بهبود هستند. این غذاها پروتئین گیاهی ، چربی های سالم ، ویتامین ها و مواد معدنی را تامین می کنند که ازسبب بهبودی بهتر می شوند، به عنوان مثال ، آجیل و دانه ها منبع خوبی از روی ، ویتامین E ، منگنز و منیزیم هستند. ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند و از آسیب سلولی محافظت می کند. همچنین برای سلامت سیستم ایمنی بسیار مهم است. برخی مطالعات اشاره می کنند که سطح ویتامین E نرمال ممکن است عملکرد سلولهای ایمنی محافظ مانند سلولهای کشنده طبیعی (سلولهای NK) را که به مقابله با عفونت و بیماری کمک می کنند ، بهبود بخشد.

گوشت طیور و پرندگان

اسیدهای آمینه خاص که عناصر سازنده پروتئین هستند ، نقش مهمی در ترمیم زخم و عملکرد ایمنی بدن دارند، طیور ، از جمله مرغ و بوقلمون ، گلوتامین و آرژنین ، دو اسید آمینه را که می توانند به بهبود و بهبودی کمک کنند ، را دارا می باشند.، گلوتامین محافظت سلولی را در زمان استرس ، مانند بیماری و آسیب فراهم می کند ، در حالی که آرژنین به تولید کلاژن و ترمیم زخم کمک می کند. علاوه بر این ، در زمان استرس ، آسیب و بیماری ، آرژنین به سرعت خارج می شود و مصرف کافی این اسید آمینه را از اهمیت بیشتری برخوردار می کند.

گوشت ارگان

گوشت ارگان از مغذی ترین غذاهایی است که می توانید بخورید. آنها بسیاری از مواد مغذی محافظت کننده سیستم ایمنی ، از جمله ویتامین A وآهن و روی ، ویتامین های گروه B و مس را دارا هستند که برای تولید بافت همبند و کلاژن مورد نیاز است، ویتامین A ، که برای پاسخ مناسب سلول ایمنی بدن ضروری است ، به مهار سلولهای التهابی کمک می کند و برای سلامت پوست و ترمیم زخم بسیار مهم است.

سبزیجات

سبزیجاتی مانند گل کلم ، کلم بروکلی ، جوانه بروکسل و کلم پیچ به دلیل فواید چشمگیر سلامتی آنها بسیار مشهور هستند. آنها ممکن است به لطف تنوع گسترده ای از ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها از بهبودی پشتیبانی کنند، این سبزیجات حاوی گلوکوزینولات هستند که ترکیباتی هستند که بدن به ایزوتیوسیانات تبدیل می کند. اثبات شده است که ایزوتیوسیانات ها با سرکوب التهاب ، فعال سازی دفاعی ایمنی و ایجاد مرگ در سلول های آلوده ، باعث افزایش سلامت ایمنی می شوند. به علاوه ، این سبزیجات مجموعه ای از مواد مغذی را که بدن شما در طول بهبودی هوس می کند ، مانند ویتامین C و ویتامین های گروه B

صدف ماهی

صدف مانند صدف ، صدف و صدف دارای مواد مغذی – به ویژه روی – است که ممکن است باعث بهبودی شود، روی برای عملکرد ایمنی سالم بسیار مهم است. این ماده معدنی همچنین می تواند به بهبود سرعت و بهبود زخم کمک کند ، و این باعث ایجاد پوسته پوسته برای بهبودی مجدد جراحی می شود، فقط 6 صدف متوسط (59 گرم) بیش از 300٪ ارزش روزانه (DV) برای روی (32 منبع معتبر) را تأمین می کند.

سیب زمینی

خوردن غذاهای سالم با کربوهیدرات ، مانند سیب زمینی شیرین ، برای بهبودی مهم است. کربوهیدرات ها نه تنها انرژی سلول های شما را برای بهبودی فراهم می کنند بلکه آنزیم هایی مانند هگزوکیناز و سیترات سنتاز را نیز که به ترمیم زخم کمک می کنند تأمین می کنند.
در حقیقت ، مصرف ناکافی کربوهیدرات ممکن است باعث بهبودی زخم شده و بهبود را به تأخیر بیندازد، سیب زمینی شیرین منابع مغذی کربوهیدرات است که مملو از ترکیبات گیاهی ضد التهابی ، ویتامین ها و مواد معدنی – از جمله ویتامین C ، کاروتنوئیدها و منگنز است – که ممکن است پاسخ ایمنی را بهینه کرده و به بهبودی بدن کمک کند.

راه های دیگر برای کمک به بهبودی بدن

علاوه بر پیروی از یک رژیم غذایی سالم و پر از غذاهای غنی از مواد مغذی ، سایر اصلاحات در سبک زندگی ممکن است از بهبودی پشتیبانی کنند، استراحت در هنگام بهبودی از بیماری ، آسیب یا جراحی ضروری است. بعلاوه ، به اندازه کافی تقویت کننده خواب بدن برای روند ترمیم بدن خود در حقیقت ، کمبود خواب ممکن است به عملکرد ایمنی بدن آسیب برساند و بهبودی را به تأخیر بیندازد، هیدراتاسیون همچنین برای هر جنبه بهبودی و بهبودی خصوصاً مراقبت مناسب از زخم مهم است. به علاوه ، بیماری هایی که شامل تب و اسهال هستند ممکن است نیازهای بدن شما را افزایش دهند، علاوه بر این ، هنگام بهبودی از بیماری یا آسیب ، باید از سیگار و الکل دور شوید. سیگار کشیدن و نوشیدن می تواند بهبودی را به تأخیر بیندازد ، بهبودی زخم را مختل کند و سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند، کمبود روی و ویتامین های B12 و A نیز ممکن است بهبودی را مختل کند. اگر نگران کمبود مواد مغذی هستید با مشاورین تغزیه یا متخصصین خود مشورت کنید.

کلام آخر

هنگام بهبودی از بیماری یا جراحی ، باید بدن خود را با غذاهایی که دارای مواد مغذی زیادی هستند و ترکیباتی که باعث بهبودی می شوند ، تأمین کنید، ماهی قزل آلا ، آجیل ، سبزیجات چلیپایی و چندین ماده غذایی دیگر ممکن است به بهینه سازی بهبود کمک کنند، استراحت کافی ، هیدراته ماندن بدن و اجتناب از استعمال دخانیات و الکل باعث بهبودی مطلوب نیز می شود.

REFERENCES

nutritional screening of hospitalized patients: the role of prealbumin. J Parenter Enteral
1. Berlowitz DR, Brandeis GH, Anderson J, Du W, Brand H. Effect of pressure ulcers on the Nutr 2004;28(4):281.
survival of long-term care residents. J Gerontol A Biol Sci Med Sci 1997;52:M106-10. 27. Fuhrman MP, Charney P, Mueller CM. Hepatic proteins and nutrition assessment. J Am

2. Thomas DR, Goode PS, Tarquine PH, Allman RM. Hospital-acquired pressure ulcers Diet Assoc 2004;104:1258-64.
and risk of death. J Am Geriatr Soc 1996;44:1435-40. 28. Bachrach-Lindstrom M, Unosson M, Ek AC, Arnqvist HJ. Assessment of nutritional status

3. BAPEN (British Association of Parenteral and Enteral Nutrition) Malnutrition Advisory usingbiochemicalandanthropometricvariablesinanutritionalinterventionstudyofwomen
Group, The MUST Report, Nutritional screening of adults: a multidisciplinary re- with hip fracture. J Clin Nutr 2000;20:217-23.sponsibility; 2008. http://www.bapen.org.uk/must_tool.html. Last accessed October 29. Steinman TI. Serum albumin: its significance in patients with ESRD. Semin Dial 2000;13:
14, 2010. 404-8.
4. Isenring EA, Bauer JD, Banks M. Gaskill D. The Malnutrition Screening Tool is a useful 30. Dutton J, Campbell H, Tanner J, Richards N. Pre-dialysis serum albumin is a poor indicatool for identifying malnutrition risk in residential aged care. J Hum Nutr Diet 2009; tor of nutritional status in stable chronic hemodialysis patients. EDTNA-ERCA J 1999;25(1):
22:545-50. 36-7.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *